icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD satın almadan önce her zaman yüksek performans ile çalışan modellere yönelmelisiniz. SSD yongasetleri MLC ve SLC olarak 2 farklı çeşittedir. Sistem ihtiyaçlarınıza göre bu iki farklı yongaseti arasında seçiminizi yapabilirsiniz. Veri okuma hızı ve yazma hızının sizler için hangisinin önemli olduğunu da iyi belirlemelisiniz. SSD’lerin bazı modellerinin okuma hızları açısından üst düzey performans göstermesi, bazılarının ise yazma hızlarıyla ön plana çıkmaları söz konusudur.


ssd alırken dikkat edilecekler

Bu durumda yapmanız gereken tamamen ihtiyaçlarınıza göre hareket etmek olacaktır. SSD’lerin dezavantajı olarak gösterilen sınırlı yazma ve silme ömrünü uzun süreli sağlayabilmek için Wear Levelling Algorithms adı verilen, verilerin bütün hücrelere eşit şekilde dağıtılması ve yıpranmasının önüne geçen teknolojinin yer alıp almadığını da araştırın. Bu teknoloji SSD ömrünü neredeyse 5 ile 10 yıl arasında artırabilen bir teknolojidir. Wear Levelling Algorithms kullanan SSD’lerin fiyatlarının biraz daha yüksek olduğunu da unutmayın.

SSD Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Bilgisayarınızda SSD kullanıyorsanız en belirgin özellik bilgisayarınızın daha hızlı açılması olacaktır. SSD’ler ayrıca boyut ve ağırlık olarak normal disklerden daha az yer kaplarlar. Kullanım açısından daha işlevsel ve güvenilir sistemlerdir.

Sabit disklerde karşılaştığınız düşük hızda yazma ve okuma gibi problemler ile SSD kullanırken karşılaşmazsınız. Güç tüketimi az tutulduğu için diğer disklerde sık yaşanmakta olan aşırı ısınma ve buna bağlı olarak meydana gelen arızalanmaları da yaşamazsınız.

Bir önceki yazımız olan fiziksel sunucu nedir yazımızda fiziksel sunucuları derinlemesine inceleyerek sizlere detaylı bilgi sunmaya çalıştık.


RASTGELE