icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bir bilgisayar ağında kullanıma açık olan tüm kaynakların bünyesinde bulunduran sistem server ya da sunucu olarak adlandırılır. Bilgisayar ağlarında meydana gelen arızalar server sisteminde de oluşabiliyor. Sunucularda meydana gelen arızalar pek çok nedenden kaynaklanıyor olabilir.

Örneğin elektrik kesintileri, herhangi bir çalışma tamamlanmadan bilgisayarın kapatılması, virüsler, çarpmalar gibi darbeler, herhangi bir programın kilitlenmesi, sunucunun çalışmasını devam ettirmesi sırasında disklerden birinin sökülmesi ya da çıkması en yaygın görülen nedenler arasında yer alıyor.

Server Arızaları Durumunda Veriler Kurtarılabilir mi?

Elbette bu tür arızalar meydana geldiğinde de veri kurtarma teknikleri uygulanabiliyor ve çoğu zaman başarılı neticeler elde edilebiliyor. Sunucular bilgisayar ağları içerisinde veri bakımından en zengin birimler arasında başı çekiyor. Çok sayıda programın da yer aldığı verilerin kurtarılması işte bu nedenle oldukça büyük önem taşıyor.

Server arızaları genellikle kullanıcılar tarafından hemen fark edilebilir sinyaller veriyor. Bu durumda verileri tehlikeye atmamak için zaman kaybetmeden profesyonel veri kurtarma merkezlerine başvurulması gerekiyor.

Server sistemi üzerinde meydana gelen arızaların bireysel çabalar ya da amatör yöntemler ile tespit edilmesi ve giderilmesi olanaksızdır. Mutlaka profesyonel bir müdahale gerektirir. Bu nedenle sunucu arızaları meydana geldiğinde asla gelişigüzel müdahalelerde bulunulmaması gerekiyor. Hatalı bir müdahale sunucunun kullanılamaz bir form kazanmasına sebebiyet verebileceği gibi tüm verilerin erişilemez olmasına da neden olabilir.

En Çok Tercih Edilen Server Markaları

  • Apple Raid
  • BuffaloLinkStation
  • BuffaloTeraStation
  • CompaqProliant
  • HP Compaq
  • Dell
  • D-Link AllSharecenter
  • Snap
  • Intel

503 Service Nedir?

503 hatasının ne olduğunu anlatmadan önce sunucu nedir sorusuna yanıt bulalım. Sunucu bilgisayar ağlarında, kullanıcıların(istemcilerin) erişebilme ihtimali olan, kullanımına veya paylaşımına açık kaynakları veya bazı servisleri çalıştıran bilgisayar birimlerine verilen genel bir addır. Çalıştırılan servislere web sayfalarının yanında FTP ve E-Posta örnek verilebilir. Sunucular veri merkezlerinde bilgileri saklar, düzenler ve gerektiğinde karşı tarafa sunarlar. Sunucu türleri; ev sunucusu, ağ sunucusu, uygulama sunucusu, veri tabanı sunucusu, oyun sunucusu, iletişim sunucusu, DNS sunucusu ve sanal sunucu şeklinde örneklere sahiptir.

503 service unavailable hatası, görmek istediğiniz web sitenizin sunucusunun o anda kullanıma uygun olmadığı anlamına gelen bir HTTP kodudur. Çoğu zaman, web sunucuları çok meşgul olmaları veya web sitesi üzerinde bakım yapılmasına bağlı olarak http error 503 hatasını verirler. Diğer benzer türden hata kodlarından farklı bir özellikleri vardır. 503 hata, web sitenizin çevrimiçi ve çalışır durumda olduğunu ancak sadece o anlık çalışmaya müsait olmadığı ve o siteye ulaşılamadığı anlamına gelir. 

Bu hatanın olumsuz bir yanı vardır. Genellikle kullanıcıya devam etmek adına neredeyse hiç bilgi aktarmamasıdır. Çoğu zaman, sadece bir “service temporarily unavailable (servis geçici olarak kullanılamıyor)” şeklindeki mesajı ile görünür. Siteye ulaşmak için yapacağınız tek şey sonra tekrar girmeye çalışmaktır. Genellikle bu zaman aşımı o kadar kısa sürer ki kimse bunu fark edemez. 503 hatasının devam ettiği durumlarda, kullanıcılar sitenizi ziyaret edemez ve siz de sitenizi güncelleyemezsiniz. 

503 service unavailable hatasının birçok şekilde ortaya çıkabilme ihtimali var olsa da çoğunlukla 503 kodu ile birlikte karşımıza çıkar. Bu da hatanın daha kolay tanımlanmasına yardımcı olur. Bu hatayı gidermenin bazı yolları vardır. Hatayı çözümlemek adına yapılabilecek ilk şey ise hatanın neden kaynaklandığını bulmaktır.

503 hatasının meydana gelmesine en çok sebep olan nedenlerden biri WordPress üzerinde yer alan ve kullanılan pluginlerdir. Bu hatanın giderilmesi için pluginlerin geçici olarak kapatılması gerekir. Bunu kapatmak için de gereken işletim sistemlerine sahip paneller ile WordPress dizinine girmek ve pluginleri manuel olarak kapatmak gerekir.

Gereken işlemlerden sonra hatanın pluginlerden kaynaklandığı kesinleşince yönetici panelini kontrol edin. Problemli pluginleri tek tek iptal edin. 503 hatası pluginlerden kaynaklanmıyorsa WordPress temasına bağlı bir hata var olabilir ve bu hatanın çözümü diğeri kadar kolay değildir.

503 hatasının başka sorunları ve bu sorunların da farklı farklı çözümleri vardır. Bu çözümler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz sitemize göz atabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları bizimle irtibata geçerek çözüme kavuşturabilirsiniz.

Hard diskten ses gelmesi sorunu ile ilgili kaleme aldığımız bir önceki yazımız olan hard diskten ses gelmeye başlarsa ne yapmalı yazımızda sizlere en sık karşılaşılan hard disk sorununu ve çözüm yöntemlerini açıkladık.