icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
Teknoloji ile iç içeyseniz, teknolojide yaşanan gelişmeler sizde merak uyandırıyorsa ya da son yıllarda yeni bir bilgisayar aldıysanız SSD tabirini daha önce duymuşsunuz demektir. Özellikle yüksek güç barındıran bilgisayarlar için artık SSD kullanımı olmazsa olmazlar arasında yerini almıştır. Hem masaüstü bilgisayarlar hem de dizüstü bilgisayarlar için uygun olan bu ürünler performans üzerinde muhteşem etkiler yaratabilir.

Bilgisayarlar çok uzun süredir hayatımızda olduğundan hard disk tabirini duyduğunuzu varsayabiliriz. Belki büyük birçoğumuz hard disklerin ne olduğunu açıklamakta zorlanabilir. Ancak ne işe yaradığı konusunda aşağı yukarı doğru bilgiler verebiliriz. Hard disk, bilgisayarlarımızda veri depolama işlemini gerçekleştiren donanımlardır. Yüksek performans sağlayan ve SSD olarak adlandıran ürünlerin görevinin de çok farklı olduğu söylenemez. Ancak bunu uygulama şekilleri oldukça farklıdır.

SSD Nedir?

SSD sürücü olarak tanımlanan bu ürünler kısaca veri depolama birimi olarak tanımlanmaktadır. SSD kısaltması İngilizce, Solid State Disk kelimelerinin kısaltması ile oluşmuştur. Direkt olarak dilimize çevrildiğinde Kat Hal Sürücü olarak çevrilebilir. Ancak bu şekilde ne işe yaradığını ya da özelliklerini tanımlayabilen bir isme sahip olduğu söylenemez.

Yazma hızını standart bir hard disk ile karşılaştırdığımız SSD sürücüler çok daha üst seviyede ürünlerdir. Bilgisayarlar SSD kartlar ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde çalışmaya başlayacaktır. SSD sürücülerin çalışma düzeninin sanal bellek ya da diğer adıyla RAM ile benzer olduğu söylenebilir. Bilgisayarda kullanılan uygulamaların çok daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan ürünlerdir.

Veri depolama konusunda daha güvenli bir yapıya sahip olan SSD sürücülerde bir çeşit yonga sistemi yer alır. Hard disklerde ise manyetik kafa ve motor gibi hareketli parça olarak tanımlanabilen parçalar yer almaktadır. Yonga sistemi sayesinde SSD içerisindeki veriler elektronik olarak depolanmaktadır. Ayrıca çok sessiz ve hızlı bir çalışma şekli bulunmaktadır.

SSD Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Neler?


Bilgisayarlarda sabit disklerin kralı olarak gösterilebilen HDD ve SSD temelde aynı işi yapan iki ürün. Bu ürünlerin birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları var. SSD kartlar her ne kadar daha iyi birer ürün gözükse de bazı etmenlerde HDD’lerin gerisinde kalabilir.

Bilgisayarlarda HDD ya da SSD kullanmaya karar verecek olan kişilerin kendi bilgisayar kullanım şekillerine göre bu etmenleri analiz etmesi gerekecektir. Doğru bir analiz yaparsanız paranızı en iyi şekilde kullanarak doğru seçimi yapabilirsiniz. Ancak şimdiden karar vermekte büyük bir zorluk yaşayabileceğinizi söyleyelim.

Fiyatlarına Dikkat Etmeniz Şart


Bilgisayar bileşenlerinin fiyatları birbirinden oldukça farklı olabilir. Ancak aynı işi yapan iki ürün arasında çok bariz farkların olması sık rastlanan bir durum olmayacaktır. İşletim sistemine muhteşem bir şekilde uyum sağlayan HDD ve SSD arasındaki fiyat farkını basit bir hesapla ortaya koyabiliriz. 500 GB kapasiteye sahip bir HDD kart ortalama 250 TL fiyat ile satışa sunuluyor. Ancak 500 GB bir SSD 750 TL seviyesinde bir fiyat ile alıcı bulabilir.

Aynı kapasiteye sahip olan iki bellek arasındaki fiyat farkına göre HDD sürücülerde her bir GB için 0,5 TL ödeme gerçekleştiriyoruz. Bu değer SSD sürücülerde 1,5 TL seviyesinde. Kısaca SSD nin fiyatı rakibinin 3 katı seviyesinde. Yüksek bir performans sunma vaadinde bulunan bu ürünler için üç kat fazla para vermenin doğru bir hamle olup olmayacağına siz karar vermelisiniz.

Maksimum ve Genel Kapasiteler


SSD teknolojisi gelmesine rağmen insanlarda HDD kullanımına devam ediyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi de ürünlerin maksimum kapasiteleri. SSD sürücüler maksimum 4 TB seviyesine kadar yükselebilmekte. Ancak bu seviyesini bulmak oldukça zor. Ayrıca fiyatının çok uçuk seviyelerde olduğunu da söylememiz gerekli.

SSD sürücüler genellikle 240 GB ile 500 GB belleğe sahip olan modelleri ile tercih ediliyor. Bu miktar birçok insan için oldukça yeterli. Ancak bilgisayarında çok sayıda veri depolayan ve yüksek miktarda bir hafıza arayan kişiler için durum biraz daha zor olabilir. Bu kişiler için SSD tarafından sunulan toplam bellek yetersiz kalacaktır.

HDD kullanımının en iyi özelliklerinden bir tanesi toplam belleğin çok üst düzeylere ulaşmasızıdır. Günümüzde 60 TB seviyesinde HDD kullanımına imkan tanınır. Tabi ki bu da oldukça uçuk bir değer Genellikle 1-2 TB seviyeleri günlük kullanım için satın alınan bilgisayarlarda yeterli oluyor. Dizüstü bilgisayarımda hiçbir sorun yaşamak istemiyorum diyorsanız HDD ve SSD sürüleri beraber de kullanabilirsiniz. Böylece her iki sürücünün de maksimum bellek konusundaki avantajlarından faydalanmış olacaksınız.

Hız Tutkunları Kemerini Bağlasın


SSD lerin tüm farkını ortaya koyabileceği kategoriye gelmiş bulunuyoruz. Hız konusunda HDD ve SSD sürücülerini karşılaştırmak dahi oldukça anormal. SSD sürücülere sahip olan bilgisayarlar her zaman 1 dakikanın altında bir sürede açılmaktadır. Bu süre genellikle 15-20 saniye gibi bir süre olacaktır. Tabi ki HDD sürücülerde bu seviyeleri görmek oldukça zor.

Sürücüler arasındaki fark yalnızca bilgisayar açılırken ortaya çıkmıyor. Dosyaların açılması, uygulamaların açılıp kapatılması ya da derleme işlemlerinin yapılması sırasında hız farkını iliklerinize kadar hissetmeniz mümkün. Oyun oynamayı seven ya da tasarım programları ile haşır neşir olan kişiler için SSD kullanımı muhteşem bir seçenek olacaktır. Oyunların da açılma hızları ve sonrasında elde edilen performans çok üst seviyede olur.

Parçalanma Problemini Gözardı Etmeyin


HDD sürücüler disk sistemlerini kullandıkları için büyü boyutlu dosyaları zaman geçtikçe diskin içerisine dağıtmaya başlayacaktır. Depolama alanı dolmaya başladıkça bu büyük boyutlu dosyalarda parçalanmalar meydana gelecektir. Dosyalarda yaşanan parçalanmaları kullanıcılar hissedemezler. Ancak dosyalar üzerinde yapılan işlemlerde yavaşlamalar meydana gelmeye başlayacaktır. HDD ler için söz konusu olan bu problem SSD sürücülerde farklı bir sistem kullanıldığı için söz konusu olmayacaktır.

Disklerinize Uzun Ömürler Diliyoruz

Sabit disklerin ömürlerinin oldukça uzun olduğunu söyleyebilir. Ancak bu aşamada farklı durumlar ortaya çıkıyor. Kullanım şekilleri disklerin ömrü üzerinde çok etkili. SSD disklerin aynı zamanda uzun ömürlü olduğu da söylenebilir. SSD sürücülerde bozulabilecek bir mekanik parçanın olmaması ve titreşimlere karşı çok dayanıklı olması ömrünün de uzun olmasına sebep oluyor.

SSD sürücülerin dayanıklılık konusunda da üstün olması HDD sürücülerin ömrünün kısa sürede tükendiğini göstermemektedir. HDD sürücülerde okuma yazma işlemlerinin ne seviyede yapıldığı ve ani sarsıntıların ne kadar fazla geçirildiği önemlidir. Doğru bir şekilde kullanılırsa ömrü SSD ile aynı seviyeye gelebilir. Ancak SSD sürücüler nasıl kullanılırsa kullanılsın uzun süre dayanıklılık gösterecektir.

Güç Tüketimine Ne Kadar Önem Veriyorsunuz?

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı harcanan elektriğin çok önemli olduğunu düşünmez. Evlerde yer alan diğer elektronik eşyalara göre çok daha iyi düzeyde elektrik harcayan bilgisayarlar hiçbir zaman göze batmamaktadır. Ancak son dönemde dizüstü bilgisayarların çok fazla kullanılmaya başlanması insanların güç tüketimine özen göstermesine sebep olmaktadır.

Hard disk üzerinde yapılan eleştiriler arasında son dönemde yüksek güç tüketimi de dahil edilmiştir. SSD sürücüler çok daha düşük seviyede güç kullanımına ihtiyaç duyarlar. Bu yönden de SSD sürüler daha üstün ürünler olacaktır.

RASTGELE