icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bugünlerde herkesin aklındaki ortak soru bozuk SSD'den veri kurtarılır mı  oluyor. SSD veri kaybı nedenlerine  bakıldığından karşımıza sadece yazılım problemleri çıkmıyor.  Aynı zamanda SSD diskin darbe alması, iç aksamında meydana gelen bir  çatlama ya da oksitlenme gibi pek çok farklı soruna bağlı olarak da verilere erişim olanaksızlaşabilir. Bununla birlikte  kullanıcı hatalarından kaynaklı olarak da veri kaybı yaşanabilir.

Kimi zaman kötü amaçlı yazılımlar SSD  disklerde veri kaybına sebebiyet verebiliyor. Sonuç olarak bu sorunun sandığınızdan çok daha sık yaşandığını belirtebiliriz.  Veri kurtarılması elbette mümkün olabilir.  Fakat sadece profesyonel veri kurtarma çalışmaları ile böyle bir durumun mümkün olabileceğini belirtelim.  Amatör girişimlerle biri kurtarılması beyhude bir çabadan öteye gidemez.

SSD Diskten Veri Nasıl Kurtarılır? 

Söz konusu çalışma için özel olarak geliştirilen yazılımlar kullanılarak veri kurtarma işlemi yapılabiliyor. Ancak öncesinde bu aygıt içerisinde verilerin depolandığı alana ulaşılması gerekiyor. Bunun için de clean room denilen tozdan arındırılmış bir ortamda profesyonel bir çalışma yapılması gerekiyor.  Böylelikle veri kurtarmanın ikinci aşamasına geçilebilir.

Deneyimli  ve alanında uzmanlaşmış bir veri kurtarma firmasını tercih etmeniz durumunda  kurtarabilecek veri oranı çok daha yüksek olabilir.  Elbette hiçbir firma verilerin % 100’ünün kurtarılacağına dair bir garanti veremez.  Ancak ne kadar tecrübeli bir firmayı tercih edersiniz verilere yeniden kavuşma şansınız da o kadar yüksek olur.