icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hayatınızın en mutlu olduğunuz anlarını ölümsüz kılan fotoğraflar, videolar, ses kayıtları ve benzeri tüm dokümanlar artık dijital ortamda muhafaza ediliyor. Çok sayıda kişi bu ölümsüz anlara dair kayıtları bilgisayarında saklamayı tercih ediyor. Ancak maalesef bu kayıtların tamamı dijital ortamda kaldığı sürece her an kaybolup gitme riski ile karşı karşıya! Elbette veri kaybı meydana geldiğinde uzman ekiplerimiz ile GOLD Data olarak biz devreye giriyor ve veri kurtarma çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. 

Ancak bilgisayar kullanıcılarının da bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Verilerin güvenliği için yapılması gerekenler kadar yapılmaması gerekenlere de dikkat edilmeli! Öncelikle hard diskinizde ya da bilgisayarınızda bir problem meydana geldiğinde, hayatınızın en mutlu anlarına dair verilere ulaşamadığınızda hemen paniğe kapılmamalısınız. Çok sayıda kişi paniğe kapılarak gereksiz pek çok müdahalede bulunuyor. Bu müdahaleler maalesef mevcut verilere, bilgisayara ya da hard diske ciddi zararlar verebiliyor. 

Özellikle internetten edinilen bilgilerin hemen uygulanmak istenmesi ve gelişigüzel yöntemlerle verilere ulaşmaya çalışmak çok yaygın şekilde yapılan hatalar arasında yer alıyor. Bu hatalardan uzak durmanız, verilerinizin kurtarılma olasılığını da arttıracaktır. Aynı zamanda bilgisayar, hard disk, USB bellek gibi cihaz ve aygıtlara zarar gelmesi olasılığını da ortadan kaldırmış olacaksınız. 

Peki, veri kaybı ya da verilerle ilgili hata uyarısı alma gibi çeşitli sıkıntılar ile karşılaştığınızda ne yapmanız, ne yapmamanız gerekiyor? Verilerin güvenliği açısından istisnasız herkesin dikkat etmedi gerekenler neler? İşte yanıtlar!

Veri Güvenliği İçin Yapmamanız Gerekenler 

  • Bilgisayarınıza yeni işletim sistemi kurmayın, format atmayın.
  • İnternetten edindiğiniz veri kurtarma programlarını kullanmayın.
  • Diskte yer alan elektronik kart üzerinde çeşitli işlemlerle onarım yapmaya çalışmayın. 
  • Diski, programı ya da medyayı çalıştırmayın. 
  • Profesyonel olmayan kişi ya da firmalara cihazınızı veya bilgisayarınızı teslim etmeyin. 

Verilerinizin Güvenliği İçin Yapmanız Gerekenler 

  • Derhal GOLD Data ile iletişime geçin.
  • Cihaz ya da aygıtı tozdan, sudan ve diğer etmenlerden etkilenmeyecek şekilde, bizim önerdiğimiz gibi paketleyin. 
  • Cihaz ya da aygıtı güvenilir bir kargo firmasını tercih ederek firmamızın adresine ulaştırın. 
  • Veri kurtarma hizmetimiz ile ilgili formumuzu doldurun. 

Sizlere bu konuda daha fazla bilgi vermekten ve sorularınızı yanıtlamaktan büyük bir memnuniyet duyarız.