icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Raid, hard disklerin bir dizi oluşturmak üzere bir araya getirilmesidir. Raid seviyelerinin en çok kullanılan popüler seviyesi 5’tir. Raid 5 sisteminde, veriler farklı disklere bloklar halinde yazılır. Her bir diske, veriye ait ECC kod parçaları yazılır. Veritabanı ve sunucu uygulamalarında kullanılır. 3 veya üzerinde disk kullanılır. Veriler, disklere sıralı olarak ve eş zamanlı yazılırlar. Bütün işlemlerin algoritması kaydedilir.

Raid 5 Nasıl Çalışır?

1. Veri- 1. Diske, 2. Veri- 2. Diske, bu 2 diske yazılan verilerin algoritması 3. Diske, 4. Verinin 1.- 3. ve 4. Diske yazılan verilerin algoritması 2. Diske yazılması prensibiyle çalışır. Döngü bu şekilde işler. Bir disk sorun çıkardığında, arızalı diskin sistem çalışır halde iken değiştirilebilmesi, Raid 5’in en önemli avantajlarındandır.   

Veri kayıt edilen tüm sistemlerde, donanımlarda olduğu gibi Raid 5 sisteminde de türlü nedenlerle veri kayıpları yaşanabilir. Raid data kurtarma işlemlerinin yapılabileceğini unutmayın ve böyle bir durumda paniklemeyin.

Sisteminizde bir sorun yaşadığınızda, şirketiniz için hayati öneme sahip verilere ulaşamadığınızda, GOLD DATA Raid uzman ekibini telefonla arayın. Uzmanlarımız, sizi en doğru şekilde yönlendirecektir. GOLD DATA uzmanları, Raid 5 veri kurtarma hizmetini en profesyonel ve en hızlı şekilde vermektedir. GOLD DATA ile kayıp verileriniz geri getirilecek, verilerinizin güvenliği yüzde yüz olarak sağlanacaktır.

raid 5 veri kurtarma