icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayar ortamında kullanılan disklerin içinde yer alan verilerin uzun yıllar boyunca korunabilmesi için yer alan manyetik kayıt birimlerine donör disk denilmektedir. 1994 yılında kullanılan disklerin kapasitelerine bakıldığı zaman 40, 80, 120 ve 240 MB boyutlarını görüyoruz. 1980’li yıllara geri döndüğümüzde ise oranların 5, 10 ve 20 MByte olduğunu görüyoruz.

Esnek yapıya sahip olan disketlerden ayrılabilmesi için bu disklere Hard Disk adı veriliyor. Hard Diskler, içinde yer alan ve kayıt altında tutulması gereken verileri kullanıcılara tekrar sunarak bilgilere yeniden erişebilmesini sağlamaktadır. Ancak bazı olumsuz durumlar sonucunda Hard Diskler bozularak kayıt altında tuttukları bilgilerin kaybolmaması için donör disk adı verilen disk kaydetme tekniklerinden yararlanmaktadır.

donör disk

Donör Disk Uyumu Önemli mi?

Donör diskler laboratuvar ortamında gerçekleşecek olan çalışmalar sırasında yer alacak olan 2. diske verilen isimdir. Ancak veri kurtarma işlemlerinin tamamında donör disk seçilmesi gerekli değildir. Diskin kullanılabilmesi için algoritmaların birbirleriyle uyumlu olması gereklidir. Donör disk seçimi yapılırken, uzman ekiplerin bilgisayarınızı kontrol altına alması ve donör diske ihtiyacı olup olmadığına karar vermesi gereklidir.

İki insanın birbirine organ bağışı yapmasına benzeyen bu durum diskler arasında bir organ nakli gibidir. Donörler arasında herhangi bir uyumsuzluk olduğu durumlarda donör diskten faydalanılamamaktadır.

Donör disk seçimi için ihtiyaç duyulan kriterlerin tamamı yerine getirilmediği takdirde eski disk ile donör disk birbirine bağlanamaz. Donör seçimini işinde uzmanlaşmış olan profesyonel kişilerden destek alarak gerçekleştirmelisiniz.

Su Baskını, Sel ve Yangın gibi Doğal Afetlerde Veri Kurtarma yazımıza göz atmayı unutmayın!