icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard disk kavramına alışkınız. Ancak donör disk çok aşina olmadığımız kavramlardan biridir. Bunun nedeni donör diskin veri kurtarma çalışmalarında kullanılan ve dolayısıyla çok yaygın bir kullanım alanına sahip olmayan bir disk olmasıdır. Sadece fiziksel olarak arızalanmış bir diskin içerisinde bulunan verilere ulaşılabilmesini sağlaması için laboratuar ortamında yaptığımız çalışma esnasında donör disk kullanırız.

Veri Kurtarmak İçin Donör Disk Şart mı?

Veri kurtarma çalışmasının yapılması için mutlaka donör diskin kullanılması gerekmez. Bu konuda kararı gerekli incelemeyi yaptıktan sonra mühendisler verir. Avrupa’nın en büyük donör stoklarından birine sahip olduğumuz için siz istemediğiniz sürece veri kurtarma çalışmasında kullanılacak bu disk firmamız tarafından temin ediliyor.

donör disk nedir

Bu diskler hard disk onarımında kullanılmaz. Yalnızca bilgisayar içerisinde bulunan hard diske müdahale edilmesi esnasında arada başka bir disk bulunması gerektiği için söz konusu dikselere ihtiyaç olur. Tüm bu çalışmaların tozdan arındırılmış bir laboratuar ortamında gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde kurtarılabilecek durumda olan verilerde kayıplar yaşanabilir.

Doğru disk seçimi de veri kurtarma çalışmalarında çok önemlidir. Zengin bir seçenek yelpazesinin olması en doğru diskin seçimini sağlayabildiği için veri kurtarma çalışmasının başarısında da etkinli olur. Örneğin iki diskin algoritmalarının aynı olması gerekir. Aynı marka ve aynı model disklerin algoritmalarının birbirinden bir hayli farklı olabileceği unutulmamalıdır. Sadece algoritması uyumlu diskler bir arada, birbirlerinin yerine kullanılabilir.

Müşterilerimiz tarafından çok fazla aldığımız bir soruya yanıt niteliği taşımakta olan Disk Sökme ve Paketleme İşleminde Dikkat Edilecek Noktalar yazımızda disklerinizi nasıl güvenilir şekilde sökebileceğinizi ve paketleyebileceğinizi anlattık.


RASTGELE