icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Yanlışlıkla ya da bilinçli olarak flash bellek için biçimlendirme uygulaması yapmış olabilirsiniz. Bu durumda elbette aygıt içerisinde yer alan verilere ulaşamazsınız. Ancak bu verileri gözden çıkarmak zorunda da değilsiniz. Çünkü ilerleyen teknoloji ve geliştirilen yeni teknikler sayesinde veri kurtarma çalışması yapılabiliyor. Fakat biçimlendirilmiş flash bellekten veri kurtarma programı olarak lanse edilen programlar bu çalışmalardan daha çok tercih ediliyor. 

Herhangi bir nedenle flash bellek için biçimlendirme yapanlar ilk olarak biçimlendirilmiş flash bellekten veri kurtarma programı arayışına giriyor. Bu programlar arasında elbette verilere erişimi sağlayanlar da var. Ancak tamamının aynı amaca hizmet etmediğini bilmenizde fayda var.

 

Biçimlendirme Sonrasında Ne Yapmalı? 

Eğer flash bellek için biçimlendirme yaptıysanız internetten edindiğiniz bir program ile verilere ulaşmaya çalışmanız yapabileceğiniz en büyük hata olur. Bunun yerine daha profesyonel yöntemlere yönelmelisiniz. Veri kurtarma çalışması yapılarak flash beller içerisindeki verilerin çok büyük bir bölümüne ulaşılabilir. Ancak öncesinde çeşitli programları kullanmış olmanız bu çalışma ile elde edilebilecek başarıyı da sekteye uğratabilir. 

Çünkü söz konusu programlar arasında sadece flash belleğe değil aynı zamanda bilgisayarınıza da büyük zararlar verebilecek olanlar da bulunuyor. Dolayısıyla içeriği hakkında net bir bilgiye sahip olmadığınız programları asla bilgisayarınıza indirmeyin ve kurulumunu yapmayın. Aksi halde virüslü programlardan kaynaklı olarak bilgisayarınızdaki verilerin bir kısmına da erişiminiz imkansız hale gelebilir. 


RASTGELE