icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Fortune tarafından yapılan araştırmaya göre şimdiye dek yapılmış en büyük 10 siber saldırı pek çok global firmanın oldukça zor günler geçirmesine neden oldu. İşte, şimdiye gerçekleştirilen en büyük siber saldırılan ve bu saldırıların hedefleri…

1-      LINKEDIN

Yaklaşık olarak 117 milyon hesabın hacklenmesine neden olan siber saldırı 2012 yılında gerçekleştirildi. Siber saldırganların ele geçirdikleri hesapların şifrelerini sattığı sonradan anlaşıldı.

2-      TARGET

Tüm dünyada geniş yankı uyandıran bu saldırı ise TARGET’e yapıldı ve 2013 yılında firmanın tam 110 milyon müşterisinin hem kişisel hem de mali bilgileri çalındı.

3-      JP MORGAN

Siber saldırılandan nasibini alan bir diğer firma sunucularından sadece birine saldırı gerçekleşmesine karşın banka hesabındaki milyonlarca müşterisinin verilerinin çalınmasını önleyemedi.

4-      HOME DEPOT

2014 yılında gerçekleşen bu saldırıda da firmanı 50 milyondan daha fazla sayıdaki müşterisinin hem e-posta hem de kredi kartı bilgileri çalındı. Home Depot perakende sektörünün lideri konumunda olmasına karşın önleyemediği bu saldırı nedeniyle müşterilerine 179 milyon dolar ödedi.

5-      SONY

Dünya devi markalardan biri olan Sony siber saldırı kabusunu 2014 yılında yaşadı. Saldırının nedeni ise bir komedi filmine dayanıyor. Sony’nin Kuzey Kore lideri olan Kim Jong’u aşağıladığı ileri sürülen komedi filmi nedeniyle hackerler tarafından saldırıya uğradı. Markanın sunucuları hacklendi.

6-       HILTON HOTELS

Oteller zincirinin ödeme sistemi siber saldırıya uğrayınca dünyanın pek çok ülkesinden binlerce kişinin kredi kartı bilgileri çalındı. Saldırı 2015’te gerçekleşti.

7-      SWIFT

2016 yılında ödeme sisteminin zayıf noktasını tespit eden siber saldırganlar bir bankadan 81 milyon dolar çaldı.

8-      TESCO

Tesco Bank da siber saldırılardan kurtulamadı. 2016 yılında bankanın 9 binden daha fazla hesabına girilerek toplamda 3,2 milyon dolar çalındı. Banka bu miktarı hesap sahiplerine ödedi. 

Veri kurtarma servislerimiz hakkında detaylı bilgi sunduğumuz  en iyi veri kurtarma merkezi yazımıza göz atarak veri kurtarma hizmetlerimiz hakkında geniş kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.


RASTGELE