icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Günümüzde veri depolama amacıyla en sık kullanılan aygıtların başında gelen hard diskler pek çok birimden oluşuyor. Bu birimler toplamına sektör adı veriliyor. Çeşitli nedenlerle bu birimlerin bir bölümü ya da tamamı kullanılamaz hale gelebiliyor. Hard diskteki birimlerin zarar görmesi halinde iki durum ortaya çıkıyor. Bunların ilki verilere erişmenin mümkün olmaması, diğeri ise hard diskin kullanılamaz hale gelmesi oluyor. Kalıcı olarak diskin kullanılamaz bir hal almasına neden olan yani bozulan bu hard disk birimi badsector olarak adlandırılıyor.

Badsector oluştuğunda herhangi bir kurtarma yazılımı kullanılarak düzeltilmesi mümkün olmaz. Yazılımlar ile ancak devre dışı kalmaları mümkün hale gelebilir. Çünkü badsector donanımsal bir arızadır. Pek, hard disklerde hangi nedenlerle badsector oluşabilir?

Başlıca BadSector Nedenleri

  •          Hard diskin zararlı olabilecek sıcaklıkta çalışması
  •          Diskin nemli bir ortamda kalması
  •          Aygıtın kullanım ömrünün dolmasından kaynaklanan yıpranma
  •          Diskin yüzey bölümünde oluşan korozyonlar
  •          Hard diskin çalışır haldeyken düşmesi ya da darbe alması
  •          İmalattan kaynaklanan hatalar

Badsector oluşma nedenleri genellikle fiziksel etmenler oluyor. Hard disklerin içerisinde üretim aşamasında zaten badsector mevcut oluyor. Hatta bu durum badtracktable isimli bir liste içerisinde sıralanıyor. Bir anlamda üretimin kalitesine bağlı olarak hard disklerdeki badsectorlerin sayısının değişebildiğini de söylemek mümkün.  Hard diskte bu durumun meydana gelmesi halinde derhal bir veri kurtarma merkezi ile iletişime geçilmesi gerekiyor. 

Kablosuz internetin tüm yönlerini ele aldığımız kablosuz internet sakıncalı mı yazımıza göz atarak kablosuz ağınızı daha güvenilir hale getirebilirsiniz.


RASTGELE