RAW’a Dönüşen Disk ve Veri Kurtarma


Kişisel ya da kurumsal veriler her daim büyük önem taşır. Özellikle kurumsal firmalar için verilerin önemi çok daha fazla ve çok daha ciddi düzeyde olabiliyor. Ancak zaman zaman bu verilere erişmekle ilgili çeşitli sorunlar da yaşanabiliyor. Veri depolama aygıtlarında yaşanan bazı sorunlar her daim verilerin silinmesi gibi bir sorunu doğurmuyor. Kimi zaman verilerin formatı da değişebiliyor. İşte bu noktada en sık yaşanan sorun verilerin RAW formatına dönüşmesi oluyor.

Veriler Neden RAW Formatına Dönüşür?

Peki, veri olarak depolanan dosyalar neden RAW formatına dönüşür? Dosya formatlarının değişmesinin pek çok farklı nedeni olabiliyor. En sık yaşanan neden ise ani elektrik kesintileri oluyor. An elektrik kesintileri dosya formatlarının genellikle RAW formatına dönüşmesine sebebiyet veriyor ve bu durumda dosyaya erişmek mümkün olsa da kullanmak, yani açmak ve görmek mümkün olmuyor.

Bir anlamda boş bir veri olarak görünümü ve erişimi mümkün olduğundan RAW formatına dönüşmüş olan aygıtlar için de mutlaka veri kurtarma işleminin yapılması gerekiyor. RAW formatına dönüşmüş bir dosyanın kullanıcılar tarafından bilinciz bir şekilde düzeltilmeye çalışılması verinin tamamen erişilemez bir form kazanmasına sebebiyet verebilir. Yapılması gereken sadece profesyonel veri kurtarma ekipleri ile iletişime geçmek olmalı.

RAW Formatına Dönüşen Dosyalar İçin Ne Yapılabilir?

Genellikle ani elektrik kesintileri nedeniyle dosyalar RAW formatına dönüşüyor olsa da bunun farklı nedenleri de olabiliyor. Örneğin depolama aygıtının kullanım ömrünün dolması da kendini içerisinde depolanan verilerin formatının değişmesi olarak gösterebiliyor. Bunun dışında yazılım bakımından yaşanan bazı sorunlar da yine aynı problemi doğurabiliyor. Bu nedenle önce sorunun anlaşılması ve bu sorun çerçevesine verilerin yeniden erişilebilir olması gerekiyor. Bunu sadece profesyonel veri kurtarma ekipleri sağlayabilir. 

Veri kayıpları ile ilgili detaylı olarak hazırladığımız bir önceki yazımız veri kaybının belirtileri nelerdir yazımıza da göz atmayı ihmal etmeyin!

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar