icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Kişisel ya da kurumsal veriler her daim büyük önem taşır. Özellikle kurumsal firmalar için verilerin önemi çok daha fazla ve çok daha ciddi düzeyde olabiliyor. Ancak zaman zaman bu verilere erişmekle ilgili çeşitli sorunlar da yaşanabiliyor. Veri depolama aygıtlarında yaşanan bazı sorunlar her daim verilerin silinmesi gibi bir sorunu doğurmuyor. Kimi zaman verilere çok farklı nedenlerle de erişim sağlanamıyor. Son dönemde sıklıkla yaşanan sorunlardan biri de diskin RAW olmasıdır. 

Veriler Neden RAW Formatına Dönüşür?

Bazı donanımsal hatalar ya da dosya sistemlerinde oluşan çeşitli hatalar bu sonucu doğurabilir. Donanımsal hatalar arasında en sık görülenler bad sectörler, okuma yazma hassasiyetini kaybetmiş R / W head hataları oluyor. Dosya sistemleri hatalarına dair ise NTFS, Fat, ExFat ve HFS gibi çeşitli örnekler verebiliriz. Bu sıraladığımız nedenler yaygın olarak görülse de farklı olarak pek çok hatadan kaynaklı olarak da diskin RAW’a dönüşmesi problemi ortaya çıkabilir. Örneğin disk kafasındaki çok basit bir arıza diskin RAW olması için yeterli bir neden olabiliyor. Hard diskde oluşan bad sektörlerde buna örnek olarak gösterilebilir.


RAW olan diske işletim sisteminden “aç” komutu verdiğinizde iki ihtimal söz konusu olur. Bunların ilki cihazın donması, diğeri de biçimlendirme seçeneğinin kullanıcıya sunulmasıdır. Kritik olan nokta burası! RAW olan diskin asla biçimlendirilmemesi gerekir. Bu aşamada seçenekler arasından “iptal” komutunun tercih edilmesi gerekir. Bu noktada mutlaka profesyonel veri kurtarma merkezinden yardım alınması ve biçimlendirme dışında da herhangi bir işlem yapılmaması gerekir.

Eğer bu tür konularda çok bilgili değilseniz RAW’a dönüşen diske asla gelişigüzel tekniklerle müdahale etmemelisiniz. Aslında % 100 oranında kurtarılabilecek olan hard disk veya verilerin kurtarılamaz hale gelmesine neden olabilirsiniz. Bir diskin nasıl bozulduğunu analiz edemiyorsanız, bölüm tablolarının sağlamlığını kontrol edemiyorsanız bilinçsizce yapılan müdahalelerin hiçbir anlamı olmayacak ve başarı da getirmeyecektir. Özellikle RAW’a dönüşme problemi yaşadığınızda profesyonel destek almanız gerekir.

Bu noktada GOLD DATA olarak sizlere destek vermeye hazırız. Diskin RAW’a dönüşmesi sık yaşanan bir sorun olsa da profesyonel bir tekniğin uygulanmasını zorunlu kılar. Aynı zamanda veri kurtarma işlemini yapacak olan ekibin deneyiminin de büyük önem taşıdığını belirtmeliyiz. Tecrübesi bir ekip tarafından gerçekleştirilen raw kurtarma işleminde başarı oranı düşük olabilir. Ancak deneyimli ekipler çok daha hızlı ve başarılı bir sonuç alacaktır. GOLD DATA olarak sunduğumuz hizmetlerden gönül rahatlığı ile faydalanabilirsiniz.

Veri kayıpları ile ilgili detaylı olarak hazırladığımız bir önceki yazımız veri kaybının belirtileri nelerdir yazımıza da göz atmayı ihmal etmeyin!


RASTGELE