icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Raid, hard disklerin bir dizi oluşturmak üzere bir araya getirilmesidir. Raid- 1’ de aynı veri birçok diske yazılır. 2 disklik uygulamalardan oluşan diziler kullanıldığı gibi 3 veya daha fazla disklik olanlarda kullanılabilir. Sadece bir diskin düzgün çalışması, her türlü hata ve aksaklığa karşı koruma sağlar ve dizi normal işlevini sürdürür. Raid sistemi kurduktan sonra, verilerinizi düzenli olarak yedeklemeniz doğrultusunda, güvence altına almanız demektir.

Raid ve Raid 1 Veri Kurtarma

Raid kurtarma, en az iki diskle yapılır. Bir diske yazılan veriler aynı zamanda diğer diske de yazılır. Raid-1’lerin asıl amacı güvenliktir. Aynı zamanda verilerin güvenliğini sağlar. Şayet disklerden biri zarar görürse, diğeri ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. İki tane 2 tb’lik disk kullanıldığında veri yazılabilecek alan sadece 2 tb’dir.

Raid 1 olan bir sistemde, veri kayıpları yaşanıyorsa, müdahale etmeden ‘Raid 1 veri kurtarma’ yapabilmek için, sistemin enerji kaynağını hemen kesin. Ve akabinde bir Raid uzmanından destek alın. Yerinde yapılabilecek bir müdahele söz konusu ise, uzmanlar size yardımcı olarak çözüm sunarlar. Ancak, durum kritik ve risk altında ise, sizleri doğru bir şekilde yönlendirerek, veri kurtarma süreçleriniz başlatılır.  

raid 1 veri kurtarma