icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hard diskler veri depolama amacıyla en çok kullanılan aygıtların başında geldiği için arızalı hard diskten veri kurtarma konusu çok daha fazla sayıda kişiyi ilgilendiriyor. USB gibi aygıtlara nazaran çok daha geniş bir veri depolama kapasitesi sunması, hard disklerin fotoğraf, video, belge gibi çeşitli dosyaların muhafaza edilmesinde daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor.


Ancak elbette hard diskler de bozulabiliyor, kırılabiliyor ya da veri aktarımı esnasında virüs bulaşabiliyor. Bazen de hard disklerin yazılımda meydana gelen basit bir sorun, içerisinde bulunan verilere erişimi olanaksız kılabiliyor. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Veri kurtarma merkezleri hard diskler üzerinde de işlem yapabiliyor mu? Verilerini dijital ortamda muhafaza eden herkesi yakından ilgilendiren bozuk hard diskten veri kurtarma hakkında daha detaylı bilgi iletmek isteriz.

Arızalı Hard Diskten Veri Kurtarma

Öncelikle bilinmesi gereken husus, profesyonel bir veri kurtarma merkezi tarafından yapılan bozuk diskten veri kurtarma çalışmasıyla verilerin kurtarılabiliyor olmasıdır. Ancak elbette verilerin tamamının kurtarılıp kurtarılmayacağı, hard diskte nasıl bir arıza ya da hasar oluştuğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle bir ön inceleme yapılmadan veri kurtarma merkezleri verilerin ne kadarının kurtarılabileceğine dair tahmini bir açıklama yapamaz. Ön inceleme esnasında veri kaybının neden meydana geldiği ya da hangi hasarların oluştuğu gibi çeşitli analizler gerçekleştirilir.

Bilinmesi gereken bir diğer husus da arızalı hard disklerden sadece veri kurtarmak için bir çalışma yapıldığıdır. Bozulan hard diskin tamiri yapılmıyor. Veriler kurtarılıyor ve yeni bir hard diske aktarıldıktan sonra hard disk sahibine ulaştırılıyor. Hard diskin tamir edilmesi bambaşka bir hizmet olduğundan veri kurtarma merkezlerinden böyle bir beklenti olmamalıdır. Veri kurtarma firmaları hard diskteki verileri kurtarma girişiminde bulunur. Hard diskin onarımı için bir girişimde bulunmaz.

Veri Kaybında Kişisel Müdahalelerden Kaçının

Verileriniz bozuk ssd veri kurtarma çalışması ile kurtarıldıktan sonra başka bir hard diske aktarılarak tarafınıza ulaştırılır. Ayrıca bozuk harddisk kurtarma çalışmasını kendi girişimleriniz ile yapmaya çalışmanız daha fazla sayıda verinin zarar görmesine yol açabilir.Bu nedenle gelişigüzel müdahalelerden kaçınmanız ve bir veri kurtarma firmasından destek almanızı öneririz. Kişisel girişimler ile bozulan harddiskten veri kurtarma pek mümkün olmaz.

Profesyonel bir veri kurtarma merkezi ile iletişime geçtiğinizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Hard disk üzerine çeşitli işlemler yaparak verilere ulaşmaya çalışmanız, daha büyük arızalara sebebiyet verebilir. Hatta kurtarılabilecek durumda olan verilerinize erişimi imkansız dahi kılabilir. Bu nedenle hiçbir işlem yapmadan hard diski zarar görmeyecek şekilde paketleyerek veri kurtarma merkezine ulaştırmanızda fayda var.

Bitcoin cüzdan kurtarma yazımızda son yılların popüler para birimi haline gelen bitcoinlerin cüzdanlarının kurtarılma yöntemlerini sizlerle paylaştık.


RASTGELE