Bozuk Hard Diskten Veri Kurtarma


Hard diskler veri depolama amacıyla en çok kullanılan aygıtların başında geldiği için arızalı hard diskten veri kurtarma konusu çok daha fazla sayıda kişiyi ilgilendiriyor. USB gibi aygıtlara nazaran çok daha geniş bir veri depolama kapasitesi sunması, hard disklerin fotoğraf, video, belge gibi çeşitli dosyaların muhafaza edilmesinde daha fazla tercih edilmesini beraberinde getiriyor.

Ancak elbette hard diskler de bozulabiliyor, kırılabiliyor ya da veri aktarımı esnasında virüs bulaşabiliyor. Bazen de hard disklerin yazılımda meydana gelen basit bir sorun, içerisinde bulunan verilere erişimi olanaksız kılabiliyor. Peki, bu durumda ne yapmak gerekir? Veri kurtarma merkezleri hard diskler üzerinde de işlem yapabiliyor mu?

Arızalı Hard Diskten Veri Kurtarma

Öncelikle bilinmesi gereken husus, profesyonel bir veri kurtarma merkezi tarafından yapılan çalışmayla verilerin kurtarılabiliyor olmasıdır. Ancak elbette verilerin tamamının kurtarılıp kurtarılmayacağı, hard diskte nasıl bir arıza ya da hasar oluştuğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle bir ön inceleme yapılmadan veri kurtarma merkezleri verilerin ne kadarının kurtarılabileceğine dair tahmini bir açıklama yapamaz.

Bilinmesi gereken bir diğer husus da arızalı hard disklerden sadece veri kurtarmak için bir çalışma yapıldığıdır. Bozulan hard diskin tamiri yapılmıyor. Veriler kurtarılıyor ve yeni bir hard diske aktarıldıktan sonra hard disk sahibine ulaştırılıyor. Hard diskin tamir edilmesi bambaşka bir hizmet olduğundan veri kurtarma merkezlerinden böyle bir beklenti olmamalıdır.

Profesyonel bir veri kurtarma merkezi ile iletişime geçtiğinizde bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Hard disk üzerine çeşitli işlemler yaparak verilere ulaşmaya çalışmanız, daha büyük arızalara sebebiyet verebilir. Hatta kurtarılabilecek durumda olan verilerinize erişimi imkansız dahi kılabilir. Bu nedenle hiçbir işlem yapmadan hard diski zarar görmeyecek şekilde paketleyerek veri kurtarma merkezine ulaştırmanızda fayda var.  

Bitcoin cüzdan kurtarma yazımızda son yılların popüler para birimi haline gelen bitcoinlerin cüzdanlarının kurtarılma yöntemlerini sizlerle paylaştık.

YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar