icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri yedekleme yani backup, önemi artık daha net anlaşılmış olsa da çok sayıda kişinin ihmal ettiği yöntemler arasında bulunuyor. Bilgisayar ortamında ya da harici aygıtlarda muhafaza edilen veriler her daim risk altındadır. Her ne kadar güvenlik önemlerinin tamamını almış olsanız dahi maalesef yeni kötü amaçlı yazılımlar geliştirilmeye devam ediyor. Bu yazılımlar elbette en güncel güvenlik duvarlarını aşacak bir sistem eşliğinde geliştiriliyor.

Kötü amaçlı yazılımlar veri depolama aygıtlarına ve bilgisayar sistemlerine kolaylıkla sızabiliyor ve dolayısıyla sizin için son derece mühim olan verilere erişimi olanaksız kılabiliyor. Bununla beraber bilgisayarların ya da harici aygıtların bozulması, kırılması, arızalanması da söz konusu verilerin erişimini önleyebiliyor. Sonuç olarak veri kaybı riski istisnasız herkes için geçerli bir risktir.

Veri Yedekleme Nasıl Yapılır?

Veri yedekleme yapmanın pek çok farklı yöntemi bulunuyor. Bu noktada önemli olan veri yedekleme esnasında kullandığınız donanımın güvenli olup olmadığı ve seçtiğiniz yazılım ya da yöntemin verilerinize uygun olup olmadığıdır. Çok sayıda kişinin hatalı veri yedekleme nedeniyle veri kaybı yaşadığı da bilinir. İşte bu noktada devreye profesyonel ekipler ve profesyonel yazılımlar giriyor.

Verilerinizin yedeklenmesi için bu yönde hizmet veren profesyonel firmalar ile görüşebilirsiniz. Veri kurtarma ekipleri yedeklemeniz gereken dosyalar için en uygun olan yazılımı kullanarak en güvenli donanımlarla tüm verilerinizi yedekleyebilir. Profesyonel ortamda gerçekleştirilen backup işleminin her türlü güvenlik önlemi kapsamında gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla yedeklenen verilerin kolaylıkla silinmesi gibi sorunlar da yaşanmayacaktır. 

Başka bir bilgisayara nasıl bağlanılır yazımızda farklı bilgisayarlara nasıl bağlanacağınız konusunda geniş kapsmalı bir rehber hazırladık.