icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri kurtarma işlemi, içinde bulunduğumuz çağda en önemli işlemlerden biri haline geldi. Hemen herkesin verilerini çeşitli depolama aygıtlarında ya da bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar gibi cihazlarda sakladıkları bilinir. Bu cihaz ya da aygıtlarda bir arıza meydana geldiğinde, haliyle verilere erişim de mümkün olmaz. İşte bu noktada devreye giren veri kurtarma işlemi nasıl yapılır sorusu da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. 

Bu işlem verilere erişimi engelleyen sorunun tespit edilmesi ile başlar. Çünkü sorunun tespit edilmesi aslında verilere nasıl ulaşılabileceği sorusunun da yanıtı olabilir. Büyük bir özen, dikkat, bilgi ve deneyim gerektiren veri kurtarma işlemi nasıl yapılır dendiğinde birkaç farklı yöntem devreye girebilir.

 

Veri Kurtarma ile Verilerin Ne Kadar Kurtarılır? 

Çünkü veri kurtarma işlemi için farklı tekniklerin kullanılması gerekebilir. Genellikle clean room olarak adlandırılan ve adeta bir laboratuvar ortamını andıran bir ortamda işlem gerçekleştirilir. Bu işlem ile verilerin ne kadarının kurtarılacağı ise önceden sadece tahmini olarak belirtilebilir. Bazen verilerin tamamı kurtarılabilirken, bazen de sadece bir bölümüne erişim mümkün olabilir. 

Bu durum, mevcut cihaz ya da aygıtın ne kadar zarar gördüğü ya da tercih edilen veri kurtarma merkezinin ne kadar profesyonel olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Profesyonel veri kurtarma merkezleri, bu işlem için geliştirilmiş özel yazılımları da kullanarak çok daha başarılı bir veri kurtarma hizmeti sunabiliyor. Bu nedenle veri kurtarmada rotanızı profesyonel ekiplere çevirmenizde fayda olacak. 

Veri kurtarma ile ilgili yanlış bilinen bir gerçeği de belirtelim. Bu işlemde arızalanan cihaz ya da aygıt onarılmaz. Sadece içerisindeki veriler kurtarılır ve başka bir aygıta aktarılarak veri sahibine ulaştırılır. Yani veri kurtarma bir arıza onarım hizmeti değildir ve bu hizmetle karıştırılmaması gerekir.