icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bozulmak üzere olan hard diskler kullanıcılara bazı işaretler verirler. Bu işaretlerin erken fark edilmesi verilerin geriye getirilmesini de daha kolay bir hale getirebilir. Diskte sorun olduğunu gösteren işaretleri öğrenerek erken müdahale yapabilirsiniz.

1. Diskten Tuhaf Sesler Gelmesi

Veri kaybının yaygın işaretleri arasında hard diskten tıkırtılar ve sesler gelmesidir. Beklenmedik bu sesler disk kafalarının veya plakalarının hasar gördüğü anlamına gelmektedir. Bu duruma karşı bir müdahale yapmazsanız hasar derinleşir ve diskin çalışma mekanizmalarına zarar verebilecek hale gelebilir. 

2. Dosyaların Geç Açılması

Diskteki dosyalar geç açılıyorsa bilgisayarınız kötü niyetli bir yazılım ya da virüs tarafından da etkilenmiş olabilir. Ancak bu durum aynı zamanda plakalarda meydana gelen bozulmalardan da kaynaklanabilir. Diskin performansı plakalardaki bozulmalardan dolayı düşmeye başlar. Böylelikle dosyalara erişim hızı düşer ve ilerleyen süreçlerde dosyaların açılması neredeyse imkansız bir hale gelebilir. 

3. Dosyaların Kaybolması

Diskteki bozulmaların ileri seviyeye ulaşması durumunda bazı dosyalar ortadan kaybolabilir. Böyle durumlarda daha fazla veri kaybolmaması için hızlı bir şekilde çözüm üretilmelidir. Dosyalarınız kaybolmaya başladıysa hemen profesyonel bir veri kurtarma hizmeti almanız gerekmektedir.

4. Cihazınızın Sabit Diskinizi Tanımaması

Kullanıcılar, dosya yüklemeye çalıştıkları zaman sistemin hard diski tanımaması gibi sorunlar ile karşılaşabilirler. Bu sorun bağlantı kaynaklı olabileceği gibi hard diskinizin bozulmak üzere olduğunu da size işaret edebilir.

5. Bilgisayarın Donması

Bilgisayarınızın sık sık donuyorsa ve yavaş çalıştığını düşünüyorsanız hard diskinizdeki bozukluklar söz konusu olabilir. Kullanıcıların bilgisayarları ile yaşadığı bu sorunları dikkate alması ve zaman kaybetmeden profesyonel destek alması verilerin geri getirilebilmesi açısından son derece önemlidir. 


RASTGELE