icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hemen her bilgisayar kullanıcısı hayatının bir döneminde mutlaka bir dosyayı yanlışlıkla silmiştir. Çoğu zaman çöp kutusundan “geri yükle” komutu ile dosyayı geri getirmek mümkün olsa da tamamen silindiğinde ya da çöp kutusu da boşaltıldığında harddiskten silinen verileri kurtarma tek bir komut ile mümkün olmuyor. Bu durumda paniğe kapılmayın çünkü silinen bir veri aslında tamamen silinmiyor!

Yapacağınız basit bir işlem ile sildiğiniz hard diskteki veriyi yeniden yazılabilir hale getiriyorsunuz. Ancak bunun için harddiskten silinen verileri kurtarma amacıyla yazılmış olan programlardan yardım almanız gerekecek. Bu noktada da karşınıza çok sayıda farklı program çıkabilir. En çok kullanılanlardan biri de Piriform Recuva oluyor. Bu programın Türkçe dil desteğinin bulunması daha kolay kullanılmasını sağlıyor.

 

Hard Diskten Silinen Verinin Geri Getirilmesi Mümkün mü?

Bu programı kurduktan sonra dosyanın nereden silindiğini seçmeniz lazım. Sonrasında size yöneltilen seçeneklerden doğru olanı seçerek programı kullanmaya devam edebilirsiniz. Özellikle kısa süre öncesinde silinen bir dosya söz konusu ise bu programdan çok daha fazla verim alabilirsiniz. Ancak silinmesinin üzerinden çok uzun süre geçmiş olması halinde verinin kurtarılması mümkün olmayabilir. 

Aslında en kısa sürede kesin çözüm için programlarla uğraşmak yerine profesyonel veri kurtarma hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu durumda çok daha başarılı bir çalışma yapılacak ve hard diskte sildiğiniz dosyaların tamamına yakının kurtarılması da mümkün olacaktır.


RASTGELE