icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Veri yedekleme pek çok farklı şekilde yapılabilmektedir. Yedeklenen verilere ya da ihtiyaçlara göre bir yedekleme metodu seçilebilir.

Kopya Veri Yedekleme

Sıklıkla kullanılan bir veri yedekleme türü olan kopya yedeklemede sunucuda bulunan dosyalar kopyalanır ve bu kopyalar yedeklenir. Genellikle uzun bir zaman dilimi isteyen bu yedekleme türü aslında diğerleri ile kıyaslandığında daha güvenilir bir metottur. Fakat toplu olarak dosyaların yedeklenmesi esnasında bazı verilerin yedeği alınamayabilir. Bu nedenle işlem sonunda dosyaların tek tek kontrol edilmesi gerekir.

Günlük Veri Yedekleme

Verilerin son derece önemli olduğu ve her bir verinin korunması gerektiğinde günlük veri yedekleme yöntemi tercih edilir. Her günün belirli bir saatinde verilerin kopyalanması ve yedeklenmesi ile yapılır. İşlemi otomatik yapan sistemler de kullanılabilir.

Farklı Verileri Yedekleme

Mevcut yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra oluşturulan verilerin yedeklenmesi işlemi farkları yedekleme ya da farklı verileri yedekleme olarak adlandırılır. Genellikle hangi verilerin yedeklendiğinin bilinmemesi durumunda tercih edilir. Tüm veriler seçilir ve mevcut olmayan veriler sistem tarafından seçilerek yedeklenir.

Artımlı Veri Yedekleme

Ender zamanlarda kullanılan bir veri yedekleme yöntemidir. Normal ya da artan yedeklemelerden sonra oluşturulan verilerin ya da değiştirilen dosyaların yedeklenmesi işlemidir.

Normal Veri Yedekleme

En çok kullanılan veri yedekleme yöntemidir. Manüel olarak oluşturulan verilerin seçilmesi ve yedeklenmesi işlemidir. Bazen dosyaları kurtarmak zor olabildiğinden veri yedekleme kümeleri oluşturulur ve yedekleme de bu kümeler üzerinden gerçekleştirilir. Özellikle sıklıkla değiştirilen veriler söz konusu olduğunda bu yöntemin tercih edilmesinde fayda olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan Google, Project Vault ile verilerinizi koruyacak yazımızda Google'ın yeni veri koruma ve depolama stratejilerini sizler için inceledik.