icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Sıvı temasından dolayı zarar gören cihazlarınızdan verilerinizi kurtarmak istiyorsanız, burada en önemli olan detay ilk müdahalelerin ne şekilde yapılacağıdır. Hassas olan ve su damlalarından bile zarar görebilen cihazlar arasında yer alan hard disklerden veri kurtarmak için bazı detaylara dikkat etmelisiniz.

İlk etapta ıslanmış bir diski asla kurutmamanız gerekiyor. Kullanıcı olarak kendi başınıza diskinizi kurutmaya kalktığınız zaman diskinizde kalıcı hasara yol açabilirsiniz. Islak hard diskin kurutulması iç bölüme sızan sıvı kalıntılarının plakalar üzerinde kurumasına ve yüzeyin aşınmasına yol açabilir. Bu durum diskin ilk baştaki ıslak halinden bile daha kötü sıkıntılara yol açmasına sebep olur. Bu sebeple, uzun süre sıvı temasına maruz kalan disklerdeki sıvıyı örnekleme alarak sıvı içerisinde veri kurtarma laboratuvarlarına ulaştırılması gerekmektedir.

Diskinizi Açmayın ve Profesyonel Destekten Çekinmeyin

Sıvı temasından dolayı bozulan diskleri açmamalısınız. Disk kapağını kesinlikle diskten ayırmamanız gerekiyor. Aksi takdirde hava ile temas eden disk plakaları, verilere erişiminizi engelleyebiliyor. Profesyonel veri kurtarma laboratuvarlarında diskin daha fazla hasar görmesini engelleyebilecek özel ekipmanlar mevcuttur. Bu odalarda diskin analiz edilmesi daha sağlıklı bir şekilde diskin kurtarılabilmesi için son derece önemlidir.

Hard diskinizden veri kurtarmak istediğiniz zaman bu tür durumlarda profesyonel destek almanız gerektiğini asla unutmamalısınız. Sıvı temasından veya fiziksel hasarlardan dolayı ortaya çıkabilecek olan sorunlara kendi başınıza müdahale ettiğiniz zaman verilerinizin kalıcı olarak silinmesine ve ulaşılamamasına sebep olabilirsiniz. 

Veri kurtarma sürecinde belirli adımların takip edilmesi, hard disklerden verilerin sağlıklı bir şekilde kurtarılabilmesi için büyük bir önem taşıyor. Burada atlanmaması gereken detay cihazınıza temas eden sıvı örneğinin de veri kurtarma ekibi tarafından görülmesi ve analiz edilmesi gerektiğidir.