icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayarlar artık hayatın vazgeçilmezlerinden biri. Çok sayıda veriyi barındıran bilgisayarlarda kimi zaman yazılım ya da donanımla ilgili sorunlar meydana gelebiliyor. Bu durumda biri kayıtları daha kaçınılmaz bir hale geliyor. Özellikle bilgisayarların ıslanması ya da suya düşürülmesi sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumu yaşayanlar suya düşen bir dizüstü bilgisayardan nasıl veri kurtarılır  sorusunun yanıtını arıyor.

Bilgisayarın suya düşmesi iç aksamına zarar gelmiş olması anlamına geliyor. Böyle bir sorun yaşadığınızda yapmanız gereken ilk hamle derhal bir veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz olacak. Genellikle saç kurutma makinası gibi malzemeler kullanılarak bilgisayarın kurutulmaya çalışılması   şeklindeki yöntemler deneniyor. Ancak bu yöntemlerin bilgisayarınıza çok daha fazla zarar verebileceğini belirtmek isteriz.

Suya Düşen Bilgisayara Müdahale Etmeyin

Aynı zamanda bu ve buna benzer gelişigüzel müdahaleler aslında erişilebilir durumda olan verilerinize ulaşımı imkansız hale getirebilir. Bu sorunu yaşayanlar internette neler yapılabileceğine dair bir araştırmaya girişiyor.  Ancak internet ortamında edindiğiniz bilgilerin tamamının doğru olmadığını belirtmemiz lazım. Bu bilgilerin tümüne körü körüne inanmak doğru değil.

İnternetten edindiğiniz bilgileri uygulamaya çalışmanız bilgisayarınızı bir daha kullanılamaz hale dahi getirebilir. Kaldı ki verilerinizin kurtarılması bu durumda çok daha zor olacak hatta belki de imkansız hale gelecektir. Bunun yerine profesyonel bir veri kurtarma firmasını aramanız ve bilgisayarınızı firmaya ulaştırmanız verilerinizin yeniden erişilebilir olmasını sağlayabilir.