icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Dijital dünyada yaşanan en büyük sorunlardan biri dosyaların silinmesidir. Kimi zaman özel hayata dair veriler kimi zaman da iş hayatı ile ilgili olan veriler silinebilir ve bu durumda çok ciddi sorunlar yaşanabilir. Başta virüsler olmak üzere pek çok risk nedeniyle aslında tüm verilerin silinme riski ile her gün karşı karşıya olduğu unutulmamalıdır. 

Yanlışlıkla sil komutunun verilmesi dahi veriler için bir risk anlamına geliyor. Ancak mutlaka verilerin tamamının silindiğinden de söz etmemek gerekir. Her ne kadar hangi nedenle silindiği büyük önem taşıyor olsa da silinen veriler yeniden kurtarılabilir. Bu durumda silinen dosyaları geri getirme nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak edebilirsiniz. 


Silinen Verilerin Yeniden Kurtarılması

Dosyaları sildiğinizde aslında tamamen silinmediklerini belirterek başlayalım. Hard diskte yapılan bir işlem ile silinen dosyaların yeniden yazılabilir ve kullanılabilir bir hale getirilmesi mümkün olabiliyor. Fakat bunun için profesyonel yazılımların ve tekniklerin uygulanması gerektiğini de unutmamak lazım. Amatör yöntemler ve bilinçsiz müdahaleler ile bunun gerçekleştirilmesi pek mümkün olmayacaktır. 

Hatta amatörce yapılan girişimlerin verilere çok daha fazla zarar verebileceklerini de bilmelisiniz. Pek çok durumda paniğe kapılan kullanıcılar internette edindikleri bilgileri uygulamayı deniyor. İşte bu durumda veriler kurtarılabilecek durumdayken kurtarılmaları mümkün olmuyor. Profesyonel bir veri kurtarma merkezi ile irtibata geçerek silinen dosyanın kurtarılması için gerekli çalışmanın yapılmasını sağlamalısınız.