icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Verileri saklamak için kullanılabilecek aygıtların sayısı her geçen gün artıyor. Seçeneklerin fazla olması daha kompakt tasarımların daha fazla tercih edilmesini de beraberinde getiriyor. Küçük ebatları ile taşımanın ve saklamanın son derece kolay olduğu hafıza kartları da bunlardan biri… Cep telefonlarından fotoğraf makinelerine kadar pek çok cihaz ile birlikte kullanılabilen hafıza kartları fotoğraftan videoya onlarca verinin de depolandığı bir aygıt haline geldi.

Elbette tüm elektronik cihazlar ve bu cihazlarla birlikte kullanılan aygıtlar gibi hafıza kartları da zamanla bozulabiliyor. Yazılımsal ya da fiziksel hasarlardan kaynaklı olmak üzere içerisindeki verilere erişim olanaksız bir form alabiliyor. Çok sayıda kişi için büyük önemi olan bu verilere yeniden ulaşılabilir mi sorusu ile hafıza kartı kullanan hemen herkesin gündeminde yer alıyor.


Hafıza Kartından Veri Kurtarma

Elbette, veri kurtarma işlemi her ebatta ve her model hafıza kartları için de yapılabiliyor. Veri kurtarma işlemi bu küçük kartların çip alanı üzerinde gerçekleştiriliyor. Şayet çip alanı çok fazla zarar gördüyse yapılabilecek pek çok çalışmaya rağmen verilere erişim de imkansız olabilir. Fakat çip alanının zarar görmediği hafıza kartlarından büyük oranda tüm verilerin kurtarılması da mümkün olabiliyor.

Bilinmesi gereken bir diğer husus da, hafıza kartlarında verilerin saklandığı bölümün plastik malzeme ile baskı yapılarak üretiliyor. Şayet bu bölümde çatlak ya da kırık meydana geldiyse maalesef veri kurtarma imkansız olabilir. Çok ender durumlarda çatlak ya da kırık kartlardan veri kurtarımı yapılabilir. Verilere erişemediğiniz hafıza kartlarını özenle paketleyerek bize ulaştırabilirsiniz. 

Microsoft'un yeni gözdesi Hololens ile ilgili hazırladığımız Microsoft Hololens Türkiye'ye geliyor yazımızda, Microsoft'un yeni ürününün son durumunu kaleme aldık.