icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Hard diskler günümüzde veri depolamak için en çok tercih edilen birkaç aygıttan biri haine geldi. Ancak kimi zaman çeşitli sorunlar nedeniyle hard disklerin yeniden biçimlendirilmesi gerekebiliyor. Hatta bazen kullanıcılar yanlışlıkla diklere biçimlendirme komutu da verebiliyor. Bu durumda biçimlendirilmiş diskten veri kurtarma sorunu ortaya çıkıyor. Çünkü hard disk biçimlendirildiğinde içerisinde bulunan verilere erişim mümkün olmayabilir. 

Öncelikle biçimlendirilmiş diskten veri kurtarma işlemi için profesyonel bir müdahale yapılması gerektiği bilinmelidir. İnternet ortamında biçimlendirilen hard diskten veri kurtarmaya yönelik olarak hazırlandığı ileri sürülen bazı programlar mevcut. Bu programların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için DOS altında kullanılması gerekiyor. DOS altında çalışması için de sistem ara biriminin yani SATA’nın yüklenmesi şart.

Biçimlendirilen Hard Disklerden Verinin Kurtarılması

Bu işlem ev ortamında yapılması son derece zor bir işlemdir. Pek çok kişi bu nedenle çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyor. Örneğin profesyonel bir müdahale ile kurtarılabilecek durumda olan verilerin kurtarılması imkansız bir hal alabiliyor. Çünkü bilinçsiz müdahaleler nedeniyle ulaşılamayan verilerin tamamen silinmesi ya da hard disklerin yazılımlarına çeşitli zararlar verilmesi mümkün olabiliyor. 

Peki, yapılması gereken işlem nedir? Yanlışlıkla ya da bilinçli şekilde biçimlendirdiğiniz hard diskten veri kurtarmak için öncelikle profesyonel bir veri kurtarma merkezi ile irtibata geçmelisiniz. Hard diske hiçbir şekilde müdahale etmeden veri kurtarma merkezine ulaşmasını sağlamanız, verilerinizin neredeyse tümünün kurtarılmasını sağlayabilir.


Sizi Arayalım