icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilgisayarlarda bios ayarları kullanılarak gerçekleştirilen şifre işlemlerinin kaldırılması, bir hayli güç olabilir. Bu nedenle şifrelenmiş veri kurtarma noktasında profesyonellik büyük önem kazanıyor. Çünkü kullanıcılar bios üzerinden yapılmış olan şifreleme mantığını bir hard disk ya da USB üzerinde uygulama yoluna gidiyor. Başarı elde edemedikleri gibi aynı zamanda mevcut verilere de zarar verebiliyorlar. 

Bios üzerinden yapılan şifreleme pil sökme denilen özel bir işlem ile etkisiz hale getirilebiliyor. Profesyonel veri kurtarma hizmeti veren firmalar şifrelenmiş veri kurtarma işlemlerini genellikle bu doğrultuda gerçekleştiriyor. Ancak söz konusu hard disk olduğunda, bir pi sökme söz konusu olamayacağı için farklı bir yöntemin uygulanması gerekir. 


Verilere Daha Fazla Zarar Veriyor Olabilirsiniz!

Veri kaybı yaşayan kullanıcılar ilk olarak internet üzerinde araştırma yapmayı tercih ediyor. Çeşitli forum sitelerinde onlarca içerik mevcut. Ancak bu yazıların tamamının doğru olduğundan söz etmek olanaksız. Forumlarda okunan bilgilerin kullanıcılar tarafından uygulanmaya çalışılması, beraberinde büyük zararları getirebiliyor. Bu zarar da en çok mevcut verileri etkiliyor. 

Veri kurtarma merkezlerine başvuranların büyük bölümü, aslında verilere en çok kendi gelişigüzel çabalarının zarar verdiğini anlayabiliyor. Oysa veri kaybı yaşandığında ilk olarak bir veri kurtarma firması ile iletişime geçilmesinde fayda olacaktır. Bu sayede kaybedilen verilerin kurtarılma olasılığı çok daha yüksek olurken bununla beraber kullanıcıların hatalı müdahaleleri nedeniyle yeni veri kayıplarının yaşanması da önlenecektir.