icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hafıza kartları yüksek hafıza kapasiteleri ve artık daha pratik bir ara yüze sahip olmaları nedeniyle daha sık kullanılmaya başlandı. Hemen her cihaz ile birlikte kullanıma uygun olan mikro SD kartlar tüm veri depolama aygıtları gibi çeşitli sorunlara maruz kalabiliyor. Bu nedenle hafıza kartından veri kurtarma çalışmaları da veri kurtarma alanında sıklıkla yapılan işlemler arasında yer alıyor. 

Öncelikle hafıza kartından veri kurtarma işlemlerinin profesyonellik gerektirdiğini belirtmek lazım. Ebatları son derece küçük olan bu aygıtların içerisinde, verilerin saklandığı bölümün de mikro boyutlarda olduğunu tahmin etmek güç değil. Bu denli küçük bir donanım parçası üzerinde müdahale gerçekleştirirken verilere de zarar verilmemesi lazım. İşte bu noktada devreye profesyonellik giriyor.

 

Hafıza Kartından Veri Nasıl Kurtarılır? 

Bu işlemin yapılmasına başlanmadan önce hafıza kartı analiz edilir. Çünkü veri erişimini engelleyen unsurun belirlenmesine ihtiyaç duyulur. Belirlenmesinin ardından ise nasıl bir müdahale yapılacağına karar verilir. Söz konusu müdahale kapsamında yazılım kullanılması ya da clean room odalarında bir donanım müdahalesinin yapılması gerekebilir. 

Analiz sonrasında ise asıl müdahale aşamasına, veri kurtarma aşamasına geçilir. Kartların içerisinde bulunan verilerin neredeyse tamamı kurtarılabilir. Ancak yanmış, ezilmiş ve aşırı darbe almış bir kart söz konusu ise elbette verilerin kurtarılma olasılığı çok daha düşük olacaktır. Kullanıcıların veri kurtarma için yaptıkları gelişigüzel müdahaleler de bu küçük aygıtlara büyük zararlar verebilir.