icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Gün geçtikçe kötü amaçlı yazılımların sayısının çoğaldığını ve artık çok daha güçlü bir şekilde saldırılar düzenlediklerini gözlemliyoruz. Son dönemde çok sayıda kişinin adeta kabusu haline gelen  virüsler arasında fidye virüsü de bulunuyor. Dolayısıyla pek çok kişi internet ortamında fidye virüsü nasıl bulaşır  sorusunun yanıtını aramaya başladı.  Öncelikle size fidye virüsü hakkında biraz bilgi verelim. Bu virüs bilgisayara bulaştığında çok kısa bir süre içerisinde bilgisayardaki dosyaları şifreliyor.

Aslında basit bir şifreleme yazılımı olsa da bu fidyeci tarafından şifrelenen dosyaların kullanıcılar tarafından açılması pek mümkün olmuyor. Dosyalarını açılabilmesi için para istiyor olması virüsün fidye virüsü olarak adlandırılmasını beraberinde getiriyor. Aslında herkesin fidye virüsü nasıl bulaşır  sorusunun yanıtını öğrenmesinde fayda var. Çünkü bu virüs istisnasız tüm bilgisayar kullanıcıları için ciddi bir risk anlamına gelir.

Fidye virüsünün genellikle  internetten indirilen bir dosyanın çalıştırılması ile bilgisayara bulaştığını belirtebiliriz. Kimi zaman gelen bir e postada ekli olan pdf dosyasının açılmasıyla da virüs ulaşabiliyor ve ardından çok kısa bir süre içerisinde bilgisayarda mevcut olan dosyaları şifrelemeye başlıyor. Şifreleme yaparken bilgisayar kullanıcısı herhangi bir terslik görmediği için bilgisayarına virüs bulaştığını ancak herhangi bir dosyayı açmaya çalıştığında fark ediyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi artık çok geç oluyor.Antivirüsler Fidye Virüsünü Tespit Etmiyor mu? 

Bu durumda haklı olarak akıllara gelen ilk soru antivirüslerin fidye virüsünü tespit edip etmediği oluyor. Antivirüsler pek çok farklı virüsü tespit edebiliyor ve bilgisayara bulaşmasını engelleyebiliyor.  Ancak bir virüs yeni olduğunda antivirüs programlarının tespit etmesi pek mümkün olmuyor. Tespit edebilmesi için fidye virüsünün antivirüsün veritabanında bulunuyor olması gerekiyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi yeni virüsler antivirüslerin veritabanında olmadığı için tespit edilmesi de mümkün olmuyor.

Fidye virüsü bulaşmış olan bir bilgisayarı temizlemenin yolu nedir?  Sizlere önerimiz profesyonel veri kurtarma çalışmasının yapılabilmesi için bizimle iletişime geçmeniz olacak. Fidye virüsünün bilgisayardaki dosyaları şifrelemesi durumunda amatör yöntemlerle bu dosyaların açılması imkansız hale gelebiliyor. Oldukça güçlü bir yazılıma sahip olması fidye virüsünün çeşitli yöntemlerle temizlenmesini de engelliyor. Dolayısıyla profesyonel bir veri kurtarma çalışmasının yapılması gerekiyor. 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda teknik destek hattımızı arayabilir ve sorunu bize telefonda aktarabilirsiniz. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini size adım adım aktarabiliriz ve böylelikle amatör yöntemlerin bilgisayarınıza verebileceği zararlardan da kaçınmış olursunuz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Fidye yazılımları tarafından ( Cryptolocker ) uzantıları değiştirilerek şifrelenmiş dosyaları kurtarmak için  444 36 98 numaralı destek hattımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.