icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Dijital ortamda saklanan verileri güvenli bir şekilde muhafaza etmek için alınan önlemler bazen yetersiz kalabiliyor. Donanım problemleri, yazılımlarda meydana gelen sorunlar, cihaz ya da aygıt arızaları, siber saldırılan kısacası pek çok unsura bağlı olarak veri kayıpları oluşabiliyor. İşte bu durumda devreye veri kurtarma şirketleri giriyor. Ülkemizde bu alanda hizmet veren onlarca farklı firma ile karşılaşmak mümkün. Peki, bu kadar geniş firma seçeneği arasından hangi şirketlerin seçilmesi gerektiğine, nasıl karar verilmeli? 

Öncelikle bilinmesi gereken husus, her firmanın profesyonel bir hizmet sunma noktasında beklentileri karşıladığından söz edilemeyeceğidir. Ancak veri kaybı yaşandığında, verilerin ne kadarının kurtarılacağı yani yapılacak çalışmanın başarısında profesyonellik en belirleyici unsur oluyor. Dolayısıyla veri kurtarma şirketleri arasından seçim yaparken rotanızı mutlaka profesyonel şirketlere çevirmeniz gerekir. 

Veri Kurtarma Şirketlerinden Hangisi Seçilmeli?

Profesyonel bir veri kurtarma çalışmasının yapılabilmesi için, şirketlerin belirli bir alt yapıya sahip olması gerekir. Bunlar arasında en önemlisi clean room teknolojisidir. Son teknoloji alt yapı ile donatılmış olan clean room pek çok cihaz ya da aygıt üzerinde yapılacak çalışma için önemli bir platform oluyor. Yani veri kurtarma şirketleri mutlaka bu teknolojik alt yapıya sahip olmalıdır. 

Bir diğer önemli husus, şirketlerin daha önce yaptıkları çalışmalar ve bu çalışmalarda ne oranda başarı elde ettikleridir. Ancak bu noktada akılların biraz karışabildiğini söyleyebiliriz. Çünkü pek çok şirket referanslar konusunu istismar edebiliyor. Teyit edilemeyen referans, referans değildir! 

Bir önemli konu fiyat politikası ve ekonomikliktir. Üzülerek duyuyoruz ki astronomik rakamların konuşulduğu ve konunun artık sanki normal bir vatandaşın ulaşamayacağı bir hizmetmiş gibi lanse edilmesi.  


Veri Kurtarma Şirketini Özenle Seçmelisiniz

Bilinçsiz ve hatalı müdahalelerin kurtarılabilecek verilere erişmeyi imkânsız kıldığı unutulmamalıdır. İşte bu nedenle veri kurtarma şirketinin büyük bir titizlikle seçilmesi gerekir. Seçtiğiniz şirket hatalı bir müdahale yaptığında, verilerinizin kurtarılmasının imkânsız hale gelebileceğini sakın unutmayın. Başarısını net oranlarla ortaya koyan ve somut çalışmaları referans gösteren şirketleri seçin.  

Sizin için araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken hususları aşağıdaki linkte paylaştık.

https://www.goldverikurtarma.com/veri-kurtarma-sektoru