icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Depolama alan ağları (SAN) yüksek hızlı ağ depolama cihazlarıdır. Depolama alan ağları sistemlerinde depolama cihazları sunuculara bağlantılı olabilecek şekilde kullanılır. Blok seviyeleri depolamanın aktif olmasını sağlar. Depolama işlemi bütün ağ sunucuları içerisindeki uygulamalar tarafından erişilebilir olmaktadır. SAN depolama cihazlarında şerit kütüphaneleri ve disk tabanlı olan cihazlar da mevcuttur.

SAN depolama sistemleri, yedek alınmasını sağlarken aynı zamanda acil durumların meydana geldiği zamanlarda da verilerin korunabilmesini sağlıyor. SAN, veri depolama cihazı içerisinden bir diğer sunucu ile etkileşime geçilmeden taşınabilen bir sistemdir. Yedekleme işlemini hızlandıran SAN, CPU kullanımı ihtiyacını da ortadan kaldırabilecek etkiye sahiptir. Bu durum şirketinizin maliyetinin de optimum seviyelere  gelebilmesini sağlar.

SAN ağları, coğrafi açıdan uzun mesafeleri aşabilmesi için fiber optik kablolama teknolojisi ve diğer ağ protokollerinden yararlanmaktadır. SAIN sayesinde şirketler ellerindeki verilerin yedeklerini uzak noktada tutabilirler.

SAN Yönetim İşlemlerini Kolaylaştırır mı?

SAN, yönetici görevlendirmelerini de kolaylaştırır. Böylelikle şirketler normalde ihtiyaç duydukları IT personelinden daha azına ihtiyaç duyarlar. IT çalışanları da diğer işlerine daha iyi bir şekilde konsantre olabilir. SAN vasıtasıyla sunucuların yeniden başlatılabilmesi de mümkündür. Sunucu üzerinde yapılabilecek olan değişimler bu özellik sayesinde tamamen sorunsuz ve hızlı bir şekilde yapılır.

SAN uygulamasının doğru şekilde kurulabilmesi ve aktif hale getirilebilmesi için üç ayrı temel bileşene ihtiyaç duyulur. Bunlar arasında ilk sırada SAN switch yer alır. Depolama cihazı ve sunucusu da diğer ihtiyaç duyulacak olan bileşenler arasındadır. Farklı elemanları birbirine entegre etmek ve bağlayabilmek için de kablolara ihtiyaç duyulur. SAN yönetim yazılımı da sistemin kontrol ve takip edilebilmesi için gereklidir. SAN sistemlerinin yapıları genellikle şirketlerin ihtiyaçlarına ve boyutlarına göre değişiklikler gösterebilmektedir.