icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Güncellemeler her daim uygulamaların çok daha iyi çalışmasını sağlamıyor. Kimi zaman iOS güncellemesi sonrasında cihazlarda bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu durumda devreye cihazın sıfırlanması ya da fabrika ayarlarına döndürülmesi giriyor. Ancak bu da cihaz içerisindeki verilerin sıfırlanması anlamına gelir. Sonuç olarak verileri kaybetmeden iPhone nasıl sıfırlanır sorusu iPhone kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. 

Safari Sayfasındaki Çerez ve Verileri Silin

Aslında kişisel verilerinizi silmeden de cihazınızın sıfırlanmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin Safari’de çerezleri ve verileri silerek cihazın daha iyi çalışmasını sağlamanız mümkün. Burada silme işlemi yapıldığında tüm verilerin silineceği düşünülüyor. Oysa cihazdaki uygulamalar, rehber ya da kaydettiğiniz notlar gibi kişisel veriler silinmiyor. Sadece daha önce ziyaret ettiğiniz web adreslerinden alınan verilerin silinmesi mümkün oluyor. 


Tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem de ağ ayarlarını sıfırlamanız olacak. Sırasıyla Ayarlar – Genel – Sıfırla işlemlerini takip ederek karşınıza çıkacak olan “Ağ Ayarlarını Sıfırla” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Özellikle güncellemelerden sonra bu işlemi yapmanız telefonunuzun çok daha düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Bu işlem sadece telefonun hatırladığı wi-fi şifrelerini siliyor. Kişisel verileriniz zarar görmüyor. 

Bu tür işlemler yaparken karşınıza çıkabilecek olan “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğini tercih etmeyin. Bu seçeneğe onay vermeniz halinde telefonunuzdaki kişisel veriler silinebilir. Sırasıyla önerdiğimiz işlemleri yapmanız durumunda güncelleme sonrasında yaşanan sorun büyük oranda ortadan kalkacaktır. Şayet sorun devam ederse sırasıyla Ayarlar – Genel – Sıfırla – Tüm Ayarları Sıfırla seçeneği de deneyebilirsiniz.