icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Akıllı telefonlar, insan yaşamında büyük bir yere sahip cihazlar olurken günümüzde telefonları birbirinden farklı amaçlarla da kullanmaktayız. Telefonun herhangi bir sebepten dolayı verilerinin kaybolması karşısında çaresiz kalabileceğiniz bir takım süreçler olabilir. Anlamadığınız bir şekilde telefon ayarlarınızdan fabrika ayarlarını sıfırlayabilir, telefonunuz içerisinde tüm fotoğrafları silebilir ve dosyaları kurtarma ile ilgili süreçlere dahil olabilirsiniz… Ne yazık ki teknolojinin hem kolaylık hem de pratiklik avantajları dışında birçok açıdan da zorlukları vardır. Ayarlar menüsünden bir şeyi sıfırlamak isterken telefon fabrika ayarlarına girerek, tüm telefon hafızasını sıfırlamak oldukça riskli ve sizleri geri dönüşü olmayan yollara itecektir. 

“Telefonu fabrika ayarlarına döndürdüm” dediğiniz andan itibaren geri dönüşü olmayan şekilde tüm dosyaların silinmesi, veri kaybı yaşamanız durumu söz konusudur. Çünkü telefonlardaki fabrika ayarları, telefonların ilk günkü haline geri getirilmesi ve içinde yer alan verilerin de tamamen silinmesi demektir. Normal şartlarda telefonunuzu fabrika ayarlarına almanızın birçok nedeni vardır. bunlardan biri, telefonda virüs bulaşması halinde telefonun sıfırlanması ve yeniden yedeklediğiniz dosyaların, fotoğrafların yüklenerek kullanımıdır. Bir başka sebep, telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyerek rahat bir şekilde telefon kullanmak için telefonu sıfırlamak ve yeniden kullanım için sıfırlamaktır.

Fabrika ayarlarına giden telefonun bu ayarları kullanılmasının sebeplerinden biri de elbette telefonu bir başkasına vereceğiniz zaman yaptığınız sıfırlama işlemidir. Peki böylesine geri dönüşü olmayan durumda, telefon format sonrası veri kurtarma süreci mümkün müdür? Herhangi bir şekilde silinen verileri geri getirmek mümkün olabilri mi? Dosyaları geri getirme noktasında yapılabilir amatör ya da profesyonel olarak birçok deneyeceğiniz kurtarma işlemi vardır. Bunlar denenebilir ve birçok açıdan telefonun format sonrasında içindeki verilerin kurtarımı sağlanabilir. 

Önemli verilerden ziyade birçok fotoğrafları saklıyorsanız ve önemsiz olduğunu düşündüğünüz şekilde sıfırladığınız telefonunuzdan silinen fotoğraflarımı geri nasıl getiririm diye merak ediyorsanız, modern veri kurtarma teknolojisi ile birlikte birçok veriyi geri almak mümkündür. Veri kurtarma işlemini yapmak için profesyonel yardım alarak, bu noktada veri kurtarma teknolojisinde oldukça güçlü firmalarla beraber çalışabilir ve kurtarma firmasının imkanlarıyla beraber telefonlarınızdan verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Format Sonrası Telefonda Veri Kurtarma

Normal şartlarda fabrika ayarlarına geri dönme işlemiyle beraber e postalar dahil olmak üzere tüm video ve fotoğraflar, yüklü programlar ve dosyaların tamamı bir anda silinir. Bu verileriniz kaybolurken herhangi bir yere yedekleme yapmadıysanız elbette yok olan veriler karşısında dona kalırsınız. Ancak profesyonel çözümlerle beraber bu verileri kurtarmakta mümkün olmaktadır. Bunun için çeşitli kurtarma programları bulunsa da bu alanla ilgili doğrudan profesyonel destek, dosyaları kurtarmakta en iyi ve kesin çözüm olacaktır. Peki bunun için neler yapılabilir? Basit bir yöntem var mıdır?

Öncelikli olarak basit bir yazılımın yüklenerek ne yazık ki doğrudan dosyaları, fotoğrafları geri getirme tekniği gibi çok ileri bir teknoloji, günümüzde sahip olmadığımız kadar uzak bir teknolojidir. Bunun için eğer fabrika ayarlarıyla sildiğiniz verilerinizi nasıl geri getirebilirim diye düşünüyorsanız, özel bir destek almanızla beraber uzman kişiler tarafından telefonunuzun veri depoladığı birime ulaşarak, bu alanda teknolojik bir takım uzmanlık gerektiren işlemlerden ilgili cihazı geçirmesi gerekir.

Telefon işletim sistemine bağlı, marka ve modele bağlı şekilde birçok teknik bulunur. Ayrıca sorunun genel boyutuna bağlı şekilde de %100’e varan niteliklerde veri kurtarmak mümkündür. Bu konuda telefonunuzun izin verdiği kadarıyla da işlem sağlanacağı için, siz telefonda fabrika ayarlarına geri dönme işlemi sonrasında ne kadar çok işlem yaparsanız; verilerin kurtarılması da o kadar zorlaşacaktır, unutmamalısınız.

Android Telefonlarda Format Sonrası Veri Kurtarma

Eğer telefonum Samsung Note ya da benzer modellerden biri Samsung Galaxy gibi bir Android işletim sistemine sahip şekilde bir telefonsa, veri kurtarmak için uzmanlardan destek alarak çözüm bulabilirsiniz. Teknik olarak hiçbir şekilde verilerin kaybı diye bir durumun söz konusu olmadığını ve gerektiğinde, doğru zamanda doğru teknikler kullanılırsa her yerde verilere ulaşılabilme imkânı vardır. Verilerin kurtarılmasıyla ilgili olarak ne kadar çok hatalı işlem denetirseniz, gerçek verilerinize ulaşmak da bir o kadar zorlaşacağını unutmayın. 

Android telefonumu formatladım verilerime ulaşabilir miyim? Konusunda uzman bir destek alacağınız veri kurtarma firmaları, profesyonel ve uzman ekibe sahip oldukları gibi donanımlı ekipmanlarıyla beraber sizin cihazlarınızda verilerin depolandığı alana ulaşarak destek sağlarlar. Burada yapılacak birkaç işlem sonrasında en hızlı veri kaybını önler, istediğiniz verilere ulaşmanızda da ize yardımcı olur.

Telefona Format Sonrasında Neler Yapmamanız Gerekir? 

Telefonlarınızla ilgili önemli veriler saklıyorsanız ve kaybolan verileriniz arkasından üzülmek, hüsrana uğraşmak istemiyorsanız bunun için bazı amatör çözümleri denememeniz gerekir. Öncelikli olarak hiçbir şekilde fabrika ayarlarına geri dön dedikten sonra eğer bilginiz yoksa veri kurtarma uygulama ya da programlarına telefonunuzu emanet etmemelisiniz.

Herhangi bir şekilde bu alanda uzmanlığı olmayan biriyle verileri kurtarmak adına bozuk verilere ulaşmak, bu bozuk verilerle beraber aynı telefon üzerinden tekrar kullanmaya çalışmak da yine en büyük hatalardan biridir. Bu gibi durumda, sağlıklı ve çalışan verilerinizin yapısını da bozmuş olabileceğinizi unutmayın. Benzer şekilde telefonlarınızı bilgisayara bağlayarak uzaktan yazılım ya da flash bellek içerisinde eski telefon yedeğinizi yüklemeye çalışmanız da en büyük hatalardan biri olacağını unutmayın.

Genel olarak bilgisayarda olduğu gibi telefonda da, verilerin depolandığı hafızada ne kadar çok komplike işlemler yaparsanız, bir o kadar da hafızanın zorlanmasına neden olursunuz. Bu tip durumlarda telefonunuzun hafızasında kurtarılabilir verilerin de kurtarılmasını önler, hiçbir şeyin kurtarılamaz ya da okunamaz niteliğinde olmasına sebep olabilirsiniz. Bu nedenle iyi bir destek almak ve profesyonel veri kurtarma firmalarıyla görüşerek önemli verilerin kurtarılmasında uzman desteği size her zaman çok şey kazandıracaktır.