icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Yazılım türü casuslar, insanların telefonlarına bağlanarak telefon verilerini çalan, bu şekilde veri hırsızlığının da ortaya çıkmasına neden olan yazılım türleridir. Günümüz teknolojisi altında telefonda casus yazılımlar birçok çeşitlilikte bulunmaktadır. Bu mobil telefonu casus yazılım türleri nedeniyle insanların önemli verilerinin şifrelenmesi, kaybolması, silinmesi gibi birçok kayıplar yaşanmaktadır. Cep telefonunuzu verilerle doldurduğunuzda, bir anda bu verilerin silinmesi konusunda olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Bu sorunlar meydana geldiğinde ise olabildiğince güçlü bir veri kurtarma çalışmasıyla beraber internet üzerinden ya da herhangi bir e posta ile mail üzerinden gelen virüslerden kurtulmayı başarabilirsiniz.

Casus yazılıma dair birçok algoritma türü bulunmaktadır. Bunlar özel casus yazılımlar olmasıyla beraber amacı telefon verilerinizi yedeklemek ve bir şekilde casus yazılım sahibine ulaştırmaktır. Gerektiğinde fotoğraf ve videolar olduğu gibi kişi listesi, telefon rehberi bilgisi gibi kişisel bilgiler de olmaktadır. Zararlı yazılımlar sebebiyle günümüzde birçok kişi, telefonlarda yedeklediği verilerinin de zarar görmesine neden olacak şekilde bir süreç işlemekte ve sorun yaşamaktadır. Bu noktada arka planda çalışan zararlı yazılım, sosyal medya üzerinden ya da hiçbir şey yokken bile bir anda uygulama aracılığıyla casus uygulamalar çeşitlerini bilmeden yükleme yapıp bulaştırabilirsiniz.

Zararlı uygulamaların arasında beklenmedik şekilde telefonlarda casus yazılımları saklıyor olabilir, onları anlık olarak da kullanıyor olabilirsiniz. Herhangi bir şekilde telefona siz fark etmeden yakın bir arkadaşınız, ailenizden biri ya da dostunuz da bu virüsü yükleyip sizi tamamen durduk yere takip etmek maksatlı yükletmiş, yüklemiş olacaktır. Bu süreçlerin tamamında nasıl anlaşılır konusu çok güçtür. Bir casus programı nasıl anlaşılır noktasında fark edeceğiniz bazı garipliklerle görebilir, farkına varabilirsiniz.

Telefon casus yazılımı nasıl anlaşılır? Konusunda yapılacak en önemli şeylerden biri hem yazılımsal hem de donanımsal şekilde çalışmalardır. Yapılacak yazılım ve donanım bazlı işlevlerle beraber telefonlarda casus yazılımları anlaşılabilir, keşfedilebilir. Arka planda açık uygulamalar var olmasıyla beraber sizin fark edemediğiniz bir an, virüsün kendisi direkt olarak işlem sürdürürken yazılım veya donanımsal testlerle beraber fark edilmektedir.

Casus Yazılımlar Neleri Takip Ediyor?

Genelde telefonlarda yüklü olan casus yazılımlar, giriş yaptığınız tüm uygulamaları  takip etmek isterler. Bu Genelde telefon üzerinden giriş yapılan sosyal medya hesapları olabilir, telefon sesli görüşmelerinizin kayıtları ve dinlenilmesi gibi durumlar olabilir ya da ortam seslerinin dinlenilmesi gibi konular olabilmektedir. Çeşitli bildirim sesleri açık kaldığında ya da casus programı kendi başına bir uygulama çalıştırdığında bunu fark edebilmek mümkündür.

Bir anda konum bulmaya çalışan ve kendi başına uygulama çalıştırma yapan casus programı türleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu tip durumlarda internetinizi çok tüketebilir veya aşırı telefon ısınması gibi sorunlar yaşadığınızda bu durumu fark edebilirsiniz.

Casus Yazılımların Tespiti Nasıl Yapılır? 

İnternet harcama kotalarınızda son dönemlerde aşırı bir fazlalık varsa, herhangi bir şekilde telefon durduk yere ısınıyor ya da şarjı çok hızlı tükeniyorsa telefonunuzda bir casus programı olabilir. Bunların dışında telefon görüşmelerinizle ilgili olarak ara sıra garip ses duyduğunuzda, hiçbir şey olmadığı halde ve telefon çekiyorken bile bu sesi duyuyorsanız ortada bir program varlığı durumu söz konusu olabilir.

Cep telefonu casus yazılım ile ilgili tespit edeceğiniz konulardan biri de anormal şekilde telefonda yeniden başlama süreci, anormal kapanıp açılma durumlarıdır. Normalde telefonların kendi kendine kapanması mümkün değildir. Ama bir işlem yaparken bir anda kapanıyor olması, telefonun fazla ısınıyor olması casus yazılımı olarak kendini ele veriyor olacağından emin olabilirsiniz. 

Casus Yazılımı Sildirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Cep telefonunuzda casus yazılım bulunmasıyla beraber yapacağınız uygulamalardan biri doğru veri kurtarma hizmetleri veren bir merkeze ulaşarak bu konu hakkında destek almaktır. Kişisel verileriniz sizin için önemliyse eğer, bu konuda virüs tabanlı bilgi sızdıran bir veri kurtarma merkezinden destek alarak, gizlilik ve kanunsuz cep telefonu veri hırsızlığına karşı siz de en doğru şekilde telefonunuzdaki verilerin güvenliğini kontrol altına alabilirsiniz.

Kişisel verileriniz sizin için önemli olduğu kadar bu konuda profesyonel çalışmalar sunan doğru firmalar ile beraber virüsün sisteme nasıl bulaştığını bulmadan tutun da ne tür virüslerin ne tür bilgiler sızdırdığına dair detaylı bilgi öğrenebilirsiniz. Bu verilerle beraber bu alanda uzman ekibiyle beraber sizlere hizmet verecek olan doğru firmalarla çalışıp, en iyi şekilde virüsün arkasında iz bırakmaması konusunda bile en doğru takibi yaparak bilgi edinmeniz mümkün olabilir.

Şifreli dosyaların açılmasından tutun da BTC tehdidi ile karşı karşıya kaldığınız telefonlarınızla ilgili olarak fidye istenmesi gibi konuların tamamına kadar, tamamen para transferi yapmadan en hızlı şekilde telefonunuzdaki bu virüsün tehdidi hakkında çözüm önerileri için Gold Data ile tanışabilirsiniz. Alanında uzman kadrosu ile beraber çalışmalarını en doğru şekilde sürdüren Gold Data, telefonunda veri kaybı yaşayan kişi veya kurumlarla birebir hizmet sunarak en iyi desteği sağlamaktadır.


RASTGELE