icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
Ülkemizde sosyal medya kullanımı son derece yaygın durumda. İnsanlar her gün düzenli olarak sosyal medya hesaplarına giriş yaparken sürekli olarak paylaşımlarda bulunuyorlar. Ancak sosyal medya kullanım tedbirleri alınmazsa çok üzücü sonuçlar ortaya çıkabilir. Kullanım sırasında bazı etmenlere dikkat etmek şart.

Kişisel Bilgileri Paylaşırken Dikkatli Olun

Sosyal ağların aktif bir şekilde kullanılması için kullanıcı hesaplarının oluşturulmasına izin verirken bazı kişisel bilgileri talep ettiği bir gerçek. Bu bilgileri sitelere vermeden önce bilgilerin hangi amaçla kullanılacağını öğrenmeniz şart. Herhangi bir açıklama olmayan sitelerde kişisel verilerinizi paylaşmayın.

E-Posta Adresinizi Alırken Özenli Olun

Oluşturulacak olan sosyal medya hesabınız için bir mail adresi girmeniz gerekli olacak. E-posta adresini kullanırken lakap ya da anlaşılmayan kelimelerden kaçının. İsminizi ve soy isminizi taşıyan mail adresleri almaya dikkat etmeniz gerekli.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Aktif Edin

Sosyal medya hesaplarına girilirken ili faktörlü doğrulamayı aktif hale getirmek çok önemli. Facebook Twitter gibi sosyal medya sitelerinde bu sistem mevcut. Ayarlar kısmından rahatlıkla bu doğrulamayı aktif hale getirerek hesabınızı koruma altına alabilirsiniz.

Fotoğraf Paylaşımlarında Çok Dikkatli Olun

Yalnızca fotoğraf paylaşımı için dahi sosyal medya sitelerinin oluşu çok büyük bir tehlike. İletişim başkanlığı sürekli olarak fotoğraflar sayesinde yaşanan ihlallerin sonucunda ortaya çıkan problemler için çaba sarf ediyor.

Erişim İzinlerini Kontrol Altında Tutun

Sosyal medya uygulamaları kullanılırken sizlerden erişim izni isteyecektir. Çevrimiçi olarak siteye giriş yaptığınızda sizden erişim izni isteyen adreslerde izinleri her zaman kabul etmeyin. Araştırmadan onaylanan erişim izinleri ile tüm haklarınızdan feragat etmiş olabilirsiniz.

Kullanılmayan Hesapları Yok Edin

Sosyal medya sitelerinde birden çok hesabınız bulunabilir. Bazı durumlarda artık kullanmayı bıraktığınız bir sosyal medya sitesinin olması da söz konusu olacaktır. Bu hesapları en kısa sürede kapamanız güvenlik önlemleri için şarttır. Bu hesaplarda da kişisel bilgileriniz olduğundan risk altında olabilirsiniz.

Parolanızda İsminizi Kullanmayı Bırakın

Parolanızı belirlerken kişisel bilgilerinizi kullanıyorsanız bu alışkanlıktan vazgeçmeniz gerekli. Aksi halde hesabınız farklı kimselerin eline geçebilir. Parolanızı bilerek hesabınıza giriş yapan kişilerin birçok gizli veriyi görme ve kullanma şansı ortaya çıkacaktır. Buna imkan vermemek adına tamamen bağımsız şifreler kullanabilirsiniz.

Ortak Ağlara Bağlanmadan Tekrar Düşünün

Ülkemizde internetin çok ekonomik olduğunu söylemek zor. Bu sebeple de birçok kişi ortak ağlara giriş yaparak interneti ücretsiz olarak kullanmayı amaçlıyor. Sosyal medya kullanımının gerçekleştiği sıralarda bilmediğiniz ortak ağlara bağlanmanız tüm kişisel verilerinizi kaybetmenize sebep olabilmektedir.

Sahte Profillerden Uzaklaşın

Sosyal medya güvenlik açısından iyi düzeyde olan bir platform değil. Bu sebeple de sahte profillerden her zaman uzak durmanız gerekli. Hiçbir sahte profilin iyi niyetle kurulmadığını bilmeniz gerekli. Sahte profiller kişisel verilerinizin çalınması için açılmış olabilir.

Bilinmeyen Mesajları Açmayın

İnternet ve sosyal medya insanların birbirlerine çok kolay bir şekilde mesaj atmasına imkan tanıyor. Size bilmediğiniz insanlardan gelen mesajları açmayın. Açılan mesajlarda yer alan bağlantı linklerinden ise kesinlikle uzak durmanız gerekli.

Tarayıcı Uyarılarını Dikkate Alın

Web sitelerinin bazıları gerekli güvenlik adımlarından geçemezler. Bu durumda sitelere giriş yaptığınızda tarayıcınız sizleri uyaracaktır. “Gideceğiniz site kötü amaçlı yazı içeriyor” uyarısı ya da buna benzer uyarıları her zaman dikkate almanız çok önemli. Aksi halde ciddi problemler yaşayabilirsiniz.

Arama Motoru Ayarlarına Dikkat

Sosyal medya sitelerinde paylaşılan bilgilerin ya da fotoğrafların arama motorlarında görülme durumları söz konusu olacaktır. Sosyal medya kullanımı ile birlikte ortaya çıkan bu durum ciddi bir güvenlik açığını işaret eder. Bunu ayarlar kısmından kolayca kapatabilirsiniz.

Beğeni Yapmadan İki Defa Düşünün

Sosyal medya platformlarında sürekli olan paylaşımlar beğeni yağmuruna tutulur. Ancak bu beğenileri atarken çok dikkatli olmanız gerekli. Cinsel istismar ya da terör içerikli beğenileri farkında olmadan yaparsanız bu durum hem hukuksal açıdan hem de iş hayatınızda sorun yaratır.

Hesabınızdan Çıkış Yapmayı Unutmayın

Herhangi bir bilgisayarda profilinizden çıkış yapmadan tarayıcınızı kapatmamanız gerekli. Aksi halde çok ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bilgisayarı kullanan herhangi bir kişi sizin bilgilerinize ulaşmış olacaktır. Bu durumlarda veri güvenliğine gösterilen özen tamamen bozulmuş olur.

Gizlilik Ayarlarını Her Zaman İnceleyin

Facebook ta ya da farklı sosyal medya sitelerinde ayarlar kısmında yer alan gizlilik ayarlarını ne kadar aktif bir şekilde kullanılıyorsunuz? Bu kısımlar son derece iyi düzeyde bir gizlilik sunabilir. Bazen de gördüğünüzde inanamayacağınız verilere izin verdiğinizi fark edeceksiniz. Ayarlar kısmından gizlilik ayarlarını en üst seviyelere çekmek önemli.

Tüm Hesaplarınızın Bilgilerini Farklı Seçin

Herhangi bir sosyal ağ üzerinde belirlediğiniz kullanıcı adı ya da şifreleri tüm sitelerde kullanmamanız gerekli. Böyle bir durum olduğundan herhangi bir sosyal medya sisteminde ele geçen şifreniz ya da kullanıcı adınızı tüm sitelerde kaybetmiş olursunuz. Bu durum çok daha büyük bir güvenlik açığı anlamına gelmektedir.