icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Telefonlarınızı kullandıktan bir süre sonra bataryalarını değiştirme gereği hissedebilirsiniz. Ancak sahte bataryalar ile ilgili ortaya çıkan risklere bir yenisi daha eklendi Bu da sahte telefon bataryaları verilerinizi riske atıyor yönünde ve tüm telefon kullanıcılarının son derece dikkatli olması gerekiyor. Bir yandan incelirken diğer yandan da daha akıllı bir forma bürünen bataryalar ile ilgili verilerin riske atıyor olduğu iddiası tüm dünyanın gündeminde! 

Telefon kullanıcılarının haberi olmadan telefonda bulunan kişisel verilerin siber korsanlara sızdırılıyor olduğuna dair yapılan araştırma aslında akılları da bir hayli karıştırdı. Çünkü bunun nasıl olabileceği yönünde bir tahminde bulunmak güç. Ancak araştırmacılara göre bu bataryalar siber korsanlar tarafından özel olarak geliştiriliyor.

 

Sahte Bataryalar Nasıl Veri Sızdırıyor?

Ardından alışveriş mağazalarından satışı gerçekleştiriliyor. Görünümü bakımından sıradan bir bataryadan hiçbir farkı olmadığı için kullanıcıların ayırt etmesi de olanaksız. Bu bataryalar satın alınarak telefon takıldıktan sonra yapılan işlemlerin tümü siber korsanlara sızdırılmaya başlanıyor. Bankacılık işlemlerinden yazışmalara kadar tüm verilerin sızdırılması da mümkün olabiliyor. Haliyle sahte batarya beraberinde çok ciddi riskleri de getiriyor. 

Bataryaların siber korsanlara veri gönderebilmesi için telefonda alışkın olunmayan bir uygulama bulunuyor. Bu uygulama aslında dikkatli olan kullanıcılar tarafından fark edilebiliyor. Batarya içerisine yerleştirilen DRAM ve GPU izleyicisi sayesinde veri aktarımı mümkün oluyor. Bu nedenle güvenilir olmayan adreslerden alışveriş yapılmaması ve olabildiğince orijinal bataryaların kullanılması öneriliyor. 


RASTGELE