icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Facebook’un ücretsiz olması aslında kuruluşundan bu yana gündemden hiç düşmeyen hususlar arasında yer alıyor. Ücretli olacağı yönündeki söylentiler artık geride kalsa da Facebook neden ücretsiz sorusu da akıllardaki mevcudiyetini koruyor. Konuya dair Facebook yöneticisi Sheryl Sandberg önemli bir açıklama yaptı. Bu açıklama Facebook’un veri toplama politikasıyla da çok yakından ilgili! 

Sheryl Sandberg tarafından yapılan açıklamada dikkat çeken ifadeler de yer aldı. Aynı zamanda Facebook COO’su da olan Sandberg "Dünya'nın en büyük sosyal medya platformu Facebook, hiçbir veri toplamasaydı ücretsiz olamazdı” ifadelerini kullandı. Kullanıcıların verileri paylaşmaya izin verdiğini de dile getiren Sandberg ancak paylaşılan bu verilerin sınırlı olduğunun da altını çizdi.

 

Sandberg: “Facebook’un İş Modeline Aykırı”

Veri toplamadan Facebook’un varlığını sürdürmesinin mümkün olmadığını dile getiren Sandberg ayrıca veri toplamamanın Facebook’un iş modeline aykırı olduğunu da dile getirdi. Bir röportaj esnasında bu açıklamaları yapan Sandberg’e "Verilerinin toplanmasını istemeyen kullanıcılara 'premium' üyelik seçeneği sunmayı düşünüyor musunuz?" sorusu da yöneltildi. Bu soruya böyle bir planlarının olmadığını söyleyerek yanıt verdi. 

Peki, Facebook ücretli sisteme geçecek mi? Yapılan açıklamalar ücretli sisteme geçişin düşünülmediği yönünde. Facebook gelirlerinin en büyük bölümü ABD ve Kanada kullanıcılarından elde ediliyor. Bu ülkelerden Facebook’un kazancı kişi başına 26 Dolar olabiliyor. Pek çok kullanıcının Facebook için para ödemeyeceği de yapılan anketlerde ve araştırmalarda elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.