icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Hayatımızın her alanında olmazsa olmaz cihazlardan akıllı telefonlar, yaşam boyunca bizim önemli verilerimizi saklamada değerli bir yere sahiptir. Son dönemlerde artan teknoloji gelişimi de telefonların insan yaşamı boyunca çok büyük bir yere sahip olduğunda göstergesi olmuştur. Herhangi bir nedene bağlı telefonunuzun ekranı kullanılamaz bir hale geldiğinde, tamamen kırık ekranlı bir telefon halindeyken telefonunuzdan veri kurtarmayı mı düşünüyorsunuz? Bunu yapabilmenin ne kadar imkânsız olacağını düşünseniz de aslında birbirinden farklı yöntemler ekranı kırık telefondan veri kurtarma açısından bulunmaktadır.

iPhone Telefonlar İçin Veri Kurtarma Yöntemleri

Telefondaki verilerin önemi ve değeri sizin için kişisel nitelikte bir öneme sahipse, akıllı telefonlarda telefonun ekranı kırık olsa bile bazı yöntemlerle verilerinizi kurtarma şansınız olacaktır. Telefondaki verileri kurtarma yöntemi olarak veriler nasıl kurtarılır sorusu için telefon modelinize göre çözümlerde değişkenlik durumu söz konusudur. iPhone telefonlarında USB kısıtlama modunu aktif et – deaktif et gibi seçeneklerle beraber USB kısıtlama modunu aktif edilmesiyle veri aktarımlarınızı yapabilirsiniz. iPhone telefonlarınızda ekranınız kırıksa bu telefonlardan veri çekme işlemlerinizi ekranınız olmadan USB bağlantısıyla beraber basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Eğer ekran değişimi öncesinde komple ekranı kullanamıyorsunuz ancak iPhone’a özel Touch ID özelliği çalışıyorsa, doğrudan Siri’yi kullanabilir ve çok rahat direktler vererek telefonunuzda bazı işlemler yaptırabilirsiniz. Böylelikle telefonu bilgisayara bağlayabilir ve bazı verileri görüntüleme erişimi USB kablo yardımıyla yapabilirsiniz.

Aynı zamanda iPhone için AssistiveTouch’u devreye alabilirseniz, ekranda cihazın hiçbir şekilde dokunmatiği çalışmıyorsa direkt olarak asistan yardımıyla kontrol merkezini aktif edebilir ya da AssistiveTouch ile birlikte kontrol merkezine erişerek yedekleme yapabilirsiniz. 

iPhone cihazlarında Voice Over çalıştırabilirseniz, bu sayede iCloud üzerine de verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Böylelikle bulut sunucuda tüm verileri tutarsınız ve istediğiniz bir cihazda senkronize ederek verilerinizi geri kurtarabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda iTunes varsa, direkt iTunes bağlantısıyla eşzamanlama yapabilir, verileri bu şekilde bilgisayarda da tutmak mümkün olabilecektir.

Bir başka açıdan hiçbir şekilde telefonun ekranı çalışmıyorsa ve zorluk çekiyorsa, Lightning kablosuyla bir klavye bağlayabilirsiniz. Ekrana bağlanacak klavye sayesinde cihaz giriş koduyla doğrulama yapar ve Voice Over modunu aktif ederek, veri kurtarma noktasında işlemler başlatabilirsiniz. Pratik yol olan bu yöntemde yeterli teknik bilgiye sahip olmak, ihtiyaçlarınızı karşılar olacaktır.

Android Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Eğer telefon android işletim sistemine sahipse biraz daha basit ve kolay şekilde veri kurtarmadan faydalanabilirsiniz. Bu alanda yararlanacağınız en iyi yöntemlerle beraber basit bir şekilde telefonunuzdaki verileri yedekleyebilir ve bu şekilde ekran değişimi gibi işlemler yaptırabilirsiniz. Telefonunuz Android ise Android telefondan veri kurtarmak biraz daha basittir. 

Android telefon bilgisayara bağlandığında, dosya aktarımı, MTP ya da medya aktarımı gibi yöntemlerle beraber ister verileri isterseniz sadece fotoğrafları bilgisayara aktarabilirsiniz. Aynı zamanda telefon markasına ait olan yazılımlarda çoğu zaman işe yaramaktadır. Bu konuda da faydalanabilirsiniz. Ekranı kırık telefondan veri çekmek için USB kablosuyla bilgisayara bağlantı yapmak ve ekran kırık olan telefon içerisindeki verileri çekmek basitçe gerçekleşecektir.

USB konfigürasyon seçeneklerinden USB kısıtlamasını kaldırarak, medya transfer protokolü (MTP) işaretlenerek basit bir şekilde siz de Android telefonlarınızda verilere ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu aşamaları çoğu zaman atlayıp sadece kimlik doğrulaması yaparak da manuel yedekleme sistemini kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonlara çok güvendiğimiz gibi çoğu zaman kolaylık olduğu için birçok veriyi de burada saklıyoruz. Hal böyle olunca da ekranı kırılmayacağını, cihazın hiçbir şekilde zarar görmeyeceğini sandığımız durumlara karşılık fotoğraf ve videolarınızı kurtarmak için sizlerde bazı adımlarla beraber ekranı hasar gören telefonlarınızın tamamı için verileri kurtarabilirsiniz. Bu konuda alacağınız profesyonel destekler sayesinde de, şifre ya da benzer olası sorunlarınızda da çok basit şekilde telefonlarınızda önemli verileri kurtarabilir, en iyi şekilde de yetkin bilgiye sahip uzmanlar eşliğinde verilerinize tekrar kavuşabilirsiniz. 

Bu yöntemlerin birçoğu işe yaramadığında, çok fazla cihaza zarar vermek ya da hafızadaki taze bilgileri alamama engeliyle karşılaşmamak için bir veri kurtarma firmasıyla da çalışabilirsiniz. Sizlere profesyonel hizmet sağlayacak olan veri kurtarma firmaları sayesinde destek alabilir, güçlü yazılım ve uzman ekibiyle beraber ekran kırık olsa bile çok basit şekilde çalıştırılabilir yöntemler ile yazılımlar sayesinde, istenilen nitelikte önemli, özel bilgilerinizin kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. 

Telefon Ekranı Açılmıyorsa Napabilirim?

Telefonunuzu elinize aldığınızda ekran kırıksa ve hiç açılmıyorsa, ince kısım olan lightning kablosu olarak adlandırılan usb adaptörleriyle cihaza bir kablolu klavye bağlayabilirsiniz. Bu alandan direkt kablolu bir klavye girişiyle beraber voiceover modunun aktif edilmesiyle veri kurtarma işlemlerine başlanabiliyor. Bu yöntemi direkt olarak iPhone telefonlarınızda kullanabilir ve klavye tekniğiyle beraber veri kurtarma operasyonu içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.

Eğer telefonunuz Android bir cihazsa, bu konuda Android cihazlar için yapabileceğiniz bazı yöntemler de yok değil… Örneğin USB klavye ile beraber klavye bağlayabilir ya da Bluetooth ile birlikte fare çalıştırarak da telefonun bağlantısını yapabilirsiniz. Bu bağlantıyla beraber USB konfigürasyon seçeneğiyle birlikte medya transfer işlemi olan MTP şıkkını seçerek işlemlere başlayabiliyor ve telefon içerisinden de veri almayı başarabiliyorsunuz.

Hiçbir şekilde ne iPhone’da ne de Android cihazlarda telefonunuza çevre birimleri bağladığınız halde veri aktarımı, veri transferi yapamıyor musunuz? Bu ve benzer süreçler olduğunda direkt olarak Gold Data ile iletişime geçebilirsiniz. Reset atılması gereken durumlarda telefonunuzu ne kadar çok bilmediğiniz konularda yorarsanız, verilerinizi telefondan da o kadar zor almakla uğraşacağınızı unutmayın.

Bu konuda profesyonel laboratuvarlarıyla birlikte destek sunan çeşitli firmalar, profesyonel veri kurtarıcı olup bu noktada günümüz şartları içerisinde sizlere veri kurtarma işlemiyle ilgili olarak yardımcı olur. Bu sayede dilediğiniz her zamanda da profesyonel bir şekilde veri kurtarma noktasında telefonunuz hangi marka ve model olursa olsun, destek alabilir; bilgi ve hizmet isteyebilirsiniz. 

Kırık ekrana sahip telefonlar, genelde veri alınamayacağı düşünülerek çoğu zaman çöpe gideceği zannedilir. Oysaki önemli verileriniz varsa bunları kurtarabilirsiniz. Bu noktada faydalanacağınız yer olan veri kurtarma firmaları ile birlikte doğru adımlar atıp verilerinizi en iyi şekilde, zarar görmeden olabildiğince %100’e yakın değerde kurtarabilmek olacaktır. Bu alanda Gold Data ile hem telefonla hem de internet sitesinden iletişime geçerek bilgi ve destek alabilir, dilediğiniz her zaman için görüşerek de profesyonel destek alabilirsiniz. Doğru yönlendirmeler sayesinde de isterseniz konu hakkında uzman kişilerle telefonda da görüşebilir ve ön bilgi sahibi olabilirsiniz.