Cep Telefonu ve Tabletlerden Veri Kurtarma


Artan akıllı telefon ve tablet kullanımı ve bu cihazların artan depolama kapasiteleri sayesinde artık kullanıcılar büyük oranda veriyi ( resim, video vs) telefon ve tabletlerde bulundurmamıza yol açıyor. Maalesef üreticiler özellikle cloud backup ( bulut depolama ) avantajları sunmasına rağmen kullanıcılar bu özelliği kullanmayı pek tercih etmiyor veya kullanamıyor.

Çağrı merkezimize sürekli olarak gelen çağrılarda müşterilerimizin telefon ve tabletlerinde yaşadıkları ( android ve ios ) veri kayıplarından veri kurtarma desteği talebi oldukça artmış durumdadır. Çoğunlukla fabrika ayarlarına döndürülerek sıfırlanan telefon ve tabletler, arızalanan mobil cihazlar, ve yanlışlıkla silinme gibi senaryolar ile başvurular yaşanmaktadır.

Bu yazımızda kendi imkanlarınız ile bu tür problemlerde veri kurtarma yapabilmenizi sağlayacak yazılımlardan bahsedeceğiz. Öncesinde şunu belirtmemiz gerekir. GOLD DATA olarak 2012 yılından bu yana mobil cihazlara veri kurtarma desteği vermiyoruz. Bunun hukuki, sosyolojik problemler ( başkalarına ait cihazların veri kurtarmaya gönderilmesi ve kişisel verilerin gizliliğin ihlalleri ile ilgili problemler. Evli çiftlerin talepleri vs.) ve mobil cihazlardan laboratuvarda yapılan veri kurtarma işlemlerinde yazılımsal değil donanımsal çözümler kullanılması ile artan maliyetlerin müşterilere izahının zor olması gibi nedenleri vardır. Her ne kadar talep artsa da bu konudaki politikamız değişmemiştir. Bazı firmaların aşağıda anlatacağımız yöntemler benzeri yazılımlar ile veri kurtarma yapsa da aslında bu profesyonel bir yöntem değildir.

Konumuza dönecek olursak bu yazımızda telefon ve tabletler için veri kurtarma yapabilmeniz için örnek bir çalışma yapacağız. Bu çalışma evinizde veya iş yerinizde ulaşabileceğiniz yazılımlarla ile kendi imkanlarınızla ile bazı vak'alarda oldukça başarılı bir şekilde veri kurtarma yapabilmenizi sağlayabilir. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda profesyonel destek almanızı tavsiye ederiz.

Yazımızda kullanacağımız telefon Android işletim sistemine sahip GM Discovery model telefonun fabrika ayarlarına döndürüldüğünde veri kurtarma yapılması üzerine.

Önemli uyarı : Bu yazıda yapılan işlemlerin sonuç garantisi olmadığı gibi bu işlemlerin uygulanmasından kaynaklı herhangi bir sorumluluk kabul edilmez.

1. Aşama Root Yetkisi : Fabrika ayarlarına döndürerek sıfırladığımız telefonumuzun içinde
kalan resim video sosyal medya uygulamaları gibi uygulamaların datalarına ulaşabilmek için öncelikle cihaza tam yetkili erişim sağlayabilmemiz gerekmektedir. Telefonunuzun marka modeline göre bu işlemler için ayrıca araştırma yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken bazı üreticilerin root işlemi yapılmış cihazları garanti kapsamına çıkardığıdır. Bu şekilde bir ihtiyacınız var ise yetkili servisinizi arayarak root işleminin garantiyi etkileyip etkilemediğini öğrenmek olacaktır. GM Discovery telefonun root işlemleri için biz oldukça popüler ve kullanımı çok rahat olan Kingo Root programını kullanacağız. Programı buradan indirebilirsiniz. : https://www.kingoapp.com/

Kingo Root ile piyasada satışta olan veya üretimden kalkmış bir çok telefon ve tableti kolaylıkla rootlayabilirsiniz. Programı indirip bilgisayarımıza kurulumunu tamamlıyoruz. Programı çalıştırdığımız zaman KingoRoot bizden telefonumuzu bağlamamızı isteyecek.


Telefonumuzu orjinal kablosu ile bilgisayara bağlıyıyoruz.


Gördüğünüz gibi program otomatik olarak telefonumuzu tanıdı. Bu iyi haber. Şimdi Tek yapmamız gereken ROOT buttonuna basmak. Bu işlem sırasında bilgisayarın ve telefonun kapanmasını önleyecek kadar şarjınız olduğuna emin olunuz. Telefonunuzun ekranında programın telefonunuza erişim sağlamak istediğine dair bir uyarı gelecektir. Erişime izin vermeniz gerekmektedir.


Yaklaşık bir kaç dakika içerisinde işlem tamamlanarak yukarıda ekran geldiyse ROOT işlemi başarıyla gerçekleşmiş demektedir. Şimdilik Kingo Root ile işimiz bitti. Fakat bir ipucu daha tüm işlemleriniz bittikten sonra cihazdaki root işlemini yine Kingo Root ile kaldırarak eski haline getirebilirsiniz. Yine Donate buttonunu kullanarak bu ücretsiz program için yazılımcıya teşekkür mahiyetinde bir ödeme yapma imkanınız da mevcut. Biz şimdilik ikinci aşama olan veri kurtarma aşamasına geçiyoruz.

2. Aşama Veri Kurtarma : Mobil cihazlar için bir çok alternatif program bulmak mümkündür.
Bu yazımız için biz Dr. Fone yazılımını tercih ettik. İlgili yazılıma buradan ulaşabilirsiniz. https://drfone.wondershare.net/

Bu yazılım ile veri kurtarma yapmanın yanı sıra yedekleme ve geri yükleme, telefon kilidinin unutulduğu durumlarda veri kurtarma, çeşitli arızaların çözümleri ve bize göre en faydalı özelliklerinden biride veri imha yapabilirsiniz. Özellikle telefonunuzu satmayı düşünen kullanıcıların kesinlikle telefonu fabrika ayarlarına döndürmekle yetinmemesi gerekir. Bu yazımızdaki gibi bir kaç kolay adımla tüm kişisel bilgileriniz üçüncü sahısların eline geçebilir. Bu yüzden telefonu satmadan önce mutlaka güvenli veri imha seçeneğini de kullanmanızı tavsiye ederiz.

Veri kurtarmaya devam ediyoruz. Programı kurup çalıştırdığımızda karşılama ekranı aslında yapabileceklerimizi güzel bir şekilde özetliyor.
Biz az önce bu konuyu test etmek için fabrika ayarlarına döndürdüğümüz telefondaki resim video rehber sms gibi bilgileri geri kurtarmak istediğimiz için Recover buttonunu seçerek devam ediyoruz.


Bir sonraki ekranda program bize neleri kurtarmak istediğimizi soruyor. Taramanızın hızı seçimleriniz ile doğru orantılıdır. Dilerseniz tümünü dilerseniz sadece rehberi seçerek ihtiyacınıza göre tanımlayabilirsiniz. Daha sonra Next buttonu ile devam ediyoruz.


Bir sonraki ekran kullanılacak tarama yöntemi ile alakalı. Biz burada Advanced Modu seçerek derinlemesine tarama yapmasını sağlıyoruz.


Şimdi Dr. Fone bizden telefonumuza tam yetkili erişim izni istiyor. (Root) Telefonunuzun ekranınızda gelecek mesajı programın size gösterdiği gibi onaylıyoruz ve tarama işlemi başlıyor.


Bingo ! Örnek telefonumuzda yaklaşık 20 dk süren bir taramanın sonunda kategorize edilmiş bir şekilde kurtarılabilecek içeriğin listesi bizi karşılıyor. Dilediğimiz içeriği tıklayarak ön izleme yapabilir ne olduğun görebiliriz. Seçimlerimizi tamamladıktan sonra Recover buttonuna tıklayarak bilgisayarımıza kaydedebiliriz.
YAZIYI PAYLAŞ
  • Son Yazılar