icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Depolama aygıtları zaman zaman farklı sebeplerden dolayı arızalanabilir. Bu tür durumlarda depolama aygıtlarında yer alan verilere erişim mümkün değildir. Depolama aygıtlarınızda yer alan verileri geriye getirebilmek ise veri kurtarma işlemi sayesinde mümkündür. Ancak veri kurtarma işleminin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Ücretli veya ücretsiz yazılımlar ile yapacağınız veri kurtarma işlemindeki başarı oranı düşük olabilir. Ayrıca bu tür veri kurtarma işlemleri depolama cihazlarınıza kalıcı hasar verebilir. Kalıcı hasarın ortaya çıkması, cihazınızın bozulmasına ve içerisinde yer alan verilerin geriye getirilemeyecek şekilde silinmesine yol açabilir.

Veri Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Veri kurtarma işlemi yapılmadan önce ilk olarak arızanın tespit edilmesi gerekir. Her arızaya göre farklı veri kurtarma işlemi teknikleri uygulanır. Ancak bazı zamanlarda ilk önce arızanın giderilmesi de gerekebilir. Başarı oranı yüksek veri kurtarma işlemleri için profesyonel destek almanız önerilir.Profesyonel veri kurtarma işlemlerindeki başarı oranı daha yüksektir. Laboratuvar ortamında gerçekleşen profesyonel veri kurtarma işlemlerinde aynı zamanda veri gizliliğiniz de hizmet aldığınız firma tarafından yasal yollar ile güvence altına alınır. Böylelikle verileriniz 3. kişilerin eline geçmemiş olur. Haklarınız tamamen kanunlar çerçevesinde belirlenir.

Veri Kayıpları Nasıl Önlenir?

Veri kayıplarının önüne geçebilmek istiyorsanız, yedek almadan çalışmalarınızı sürdürmemelisiniz. Ayrıca virüs kaynaklı veri kayıpları yaşamamak istiyorsanız sisteminizde sürekli güncel bir antivirüs programı bulundurmalısınız. Farklı depolama aygıtlarına yedekleme yapmak ya da bulut depolama sistemlerine yedek almak da veri kayıplarını önleyebileceğiniz diğer yöntemler arasındadır.

Depolama cihazlarının periyodik bakımlarını yaptırmanız da veri kayıplarını önleyebilmenize yardımcı olur. Düzenli olarak bakımı yapılan veri depolama cihazlarında meydana gelebilecek arızalar minimum seviyeye indirilmiş olur. Ayrıca arızanın erken tespiti de bazı bakımlar yapılırken mümkün olabilmektedir.