icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Bilişim çağında yaşıyor olmanın avantajları saymakla bitmez. Ancak dezavantajlarının da faturası bir hayli ağır olabiliyor. Özellikle firmalar nezdinde bu fatura veri kayıpları şeklinde de ortaya çıkabiliyor. Çeşitli dijital cihaz ve aygıtlarda muhafaza edilen ve firmalar için büyük önem taşıyan verilerin çeşitli nedenlerle erişilemez olması durumunda devreye veri kurtarma firmaları giriyor. 

Virüs, siber saldırılar, donanım sorunları ya da yazılım problemleri hatta arızalar nedeniyle dahi veri kaybı yaşanabiliyor. Günümüzde verilerin muhafaza edildiği SSD, sunucu, hard disk, USB beller, SAS ya da raid gibi ortamlarda meydana gelen veri kaybı durumunda yapılması gereken, hiçbir müdahalede bulunmadan profesyonel veri kurtarma firmaları ile iletişime geçmektir. Ancak hangi firmanın veri kurtarmada profesyonel bir hizmet sunduğunu anlamanız güç olabilir. 


Veri Kurtarma Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Veri kurtarma çalışmalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bazı alt yapı donanımlarına sahip olunması gerekir. Elbette veri kurtarma firmaları incelendiğinde tamamının bu alt yapıya sahip olduğundan söz edilemez. Örneğin ilk akla gelen clean room teknolojisidir. Bazı cihaz ya da aygıtlardan veri kurtarılabilmesi için mutlaka clean room teknolojisinin kullanılması gerekir. Her türlü toz ve partikülden arındırılmış, hava akımının olmadığı bir laboratuvar ortamı olan clean room teknolojisine sahip olmayan bir firmaya şüpheli yaklaşmanız gerekir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da firmaların daha önce yaptıkları somut çalışmalardır. Unutmayın, veri kurtarma sektöründe her firma “en iyisi” olduğunu iddia edebilir. Hatta her firma sektörün lideri olduğunu da dile getirebilir. Ancak somut çalışmalar ile başarısını ne oranda ortaya koyabildiğine dikkat edilmeli. Özellikle referans gösterme noktasında maalesef bir kirliliğin söz konusu olduğunu görmek mümkün! 

Veri kurtarma alanında hizmet veren firmalar daha önce veri kurtarma çalışmalarını hangi firmalar için yaptıklarını web siteleri üzerinden referans olarak gösterebilir. Ancak bu çalışmalarda elde ettikleri başarı oranlarını da site ziyaretçileri ile paylaşıp paylaşmadıklarının da dikkatlice gözden geçirilmesi gerekiyor. 

 

Veri kurtarma işleminde gayet hassas bir nokta var. O da daha önce hatalı bir müdahale ile veri kurtarma çalışması yapıldığında, artık ulaşılabilecek verilere erişmenin de imkânsız bir hale gelmesi olarak açıklanabilir. 

Yanlış firmayı seçtiğinizi anladığınızda, profesyonel firmanın en doğru yöntemleri uygulasa dahi verilerinizi kurtarma olasılığı imkânsız hale gelebilir. İşte bu nedenle hangi veri kurtarma firmasına güveneceğinizi belirlerken asla referans kirliliğine aldanmamalısınız. Somut ve net veriler ortaya koyan firmalara öncelik vermeniz gerekiyor.  

 

Bknz: Türkiye’de Veri Kurtarma Sektörü : https://www.goldverikurtarma.com/veri-kurtarma-sektoru


RASTGELE