icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98
partner

Bilişim dünyasında yaşadığımız bu dönemde artık veriler çeşitli cihazlarda ve aygıtlarda saklanıyor. Sadece veri depolama değil, aynı zamanda veri taşıma amacıyla da kullandığımız bu cihaz ya da aygıtlarda elbette çeşitli nedenlere bağlı olarak sorunlar oluşabiliyor. İşte bu sorunlar da beraberinde veri kayıplarını getirebiliyor. İşte bu noktada devreye veri kurtarma Bahçelievler gibi veri kurtarma alanında hizmet veren firma arayışı başlıyor. 

Veri kaybı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Veri kayıpları cihaz ya da aygıttaki donanımsal bir hatadan meydana gelebildiği gibi kullanıcı hatasından da kaynaklanabilir. Ülkemizde veri kurtarma Bahçelievler gibi firma arayışında olanlar arasında uygulamalardan kaynaklanan hatalar nedeniyle veri kaybı yaşayanlar da bulunuyor. aygıt ya da cihazı düşürme gibi kazalara bağlı olarak veya kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle de bu sorun yaşanabilir. 

Hangi Aygıtlardan Veri Kurtarılır? 

Çok sayıda kişi veri kurtarma çalışmasının sadece akıllı telefon ya da bilgisayar için yapılabildiğini düşünür. Oysa veri depolanan aygıt ve cihazların neredeyse tamamı için bu çalışmalar yapılabiliyor. Hard diskler, hafıza kartları, kameralar, driverlar, serverlar, USB bellekler, SSD ya da raidler için de çeşitli teknikler kullanılarak veri kurtarma çalışması yapılabiliyor. 


Verilerin muhafaza edilmesi için en çok tercih edilen ise hard diskler oluyor. Dolayısıyla hard disklerde neden veri kaybı çok yaşanıyor sorusu da yanıtını bulmuş oluyor. Aslında hard disklerde veri kaybı daha fazla olmuyor. Sadece hard disk kullanım sıklığı fazla olduğundan, veri kurtarma merkezlerine giden aygıtlar da en çok hard diskler oluyor. 

Hard disklerde veri kaybına en çok neden olan faktörler ise virüsler ve kazalardır. Bilgisayara bulaşan bir virüsün de hard diske kolaylıkla erişebildiği unutulmamalı ve bu nedenle bilgisayarlardaki anti virüs programlarının sürekli olarak güncel tutulması gerekir. 


Sizi Arayalım