icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Dosya uzantıları mevcut dosyaların hangi formatı ait olduğunu belirten bir ek olarak tanımlanabilir. Bilgisayar ortamında mevcut olan dosyaların tamamını mutlaka bir uzantısı yani eki vardır. Bu uzantıları aynı zamanda dosyayı hangi formatta açabileceğiniz konusunda da kullanıcılara bilgi verir. Dosyanın uzantısının değişmesi ise dosyanın türünün değiştiği anlamına gelmez. Bununla birlikte dosya uzantıları kullanıcıların tercihi dışında daha farklı nedenlere bağlı olarak değişebilir.

Dosya Uzantısı Neden Değişir? 

Dosya uzantılarının değişmesinin pek çok farklı nedeni bulunuyor. Bilgisayar yazılımında meydana gelen bir sorun dosya uzantılarının tamamını ya da bir bölümünde değişiklik olmasını beraberinde getirebilir. Bu durum genellikle ender yaşanır. Yaygın biçimde görülen ise kötü amaçlı yazılımlardır.  Bilgisayara bulaşan bir virüs dosya uzantılarının değişmesine sebebiyet verebilir. Elbette bu durumda dosyayı açamazsınız.

Bazı dosya uzantılarını bilgisayarda çalıştırmak mümkün olmayabilir. Her dosya uzantısının her bilgisayarda çalıştırılabildiğinden söz edemeyiz.  Bu nedenle ek programları yani ek yazılımların kullanılması gerekebiliyor. Hangi dosya uzantısını hangi bilgisayarda çalıştırmak için kullanılması gereken yazılımın ne olduğu ise tahmin edebileceğiniz gibi bir uzmanlık gerektiriyor.

Son yıllarda hemen herkesin en sık yaşadığı sorunlardan biri dosyaların uzantısını değişmesi oluyor.  Uzantısı değişen dosyaların okunması, açılması her daim mümkün olmaz. Hatta çoğu zaman dosya uzantısını değişmesi durumunda dosyaya erişim imkansız hale gelebiliyor. Bu gibi durumlarda çeşitli yazılımları kullanmaya çalışmanız ve böylelikle dosya uzantısını yeniden değiştirmeniz büyük ihtimalle olumlu bir sonuç doğurmayacaktır.

Dosya Uzantısı Değiştiğinde Ne Yapmalı?

Özellikle uzantısı xls olan dosyaları kurtarma  kesinlikle profesyonel bir müdahale gerektiriyor.  Yaygın bir şekilde yaşanan bu problemi ortadan kaldırmak için yapılan gelişigüzel müdahaleler dosyalarda çok daha farklı sıkıntılar oluşmasına sebebiyet verebilir.  Bu nedenle dosya uzantısının değişmesi durumunda yapılması gereken en akılcı seçim bir veri kurtarma firması ile iletişime geçmeniz olacak. Bu durumda dosyaya yeniden erişim sağlanmasına yönelik gerekli çalışma kısa sürede tamamlanabilir. Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ve müşteri hizmetleri merkezimizi hemen arayabilirsiniz.