icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ve akıllı telefonların da yaygınlaşması ile birlikte siber tehditler de çoğalıyor. Bilgisayar korsanları genellikle kolay bir şekilde avlayabilecekleri insanları hedef alıyorlar. Farklı karakterleri barındıran parola ve şifrelerin kullanılması bu tür saldırılara karşı bir önlem olsa da tek başına yeterli olmuyor. 

Burada dikkat edilmesi gereken en temel detay şüpheli veya kaynağını bilmediğiniz ya da emin olmadığınız linklere tıklamamanızdır. Nereden geldiğini bilmediğiniz linklere tıkladığınız zaman saniyeler içerisinde tüm kişisel verileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Bunun dışında güncel antivirüs programları kullanmakta gelebilecek saldırılardan korunabilmenizi sağlayabilir. 

Parola oluşturacağınız zaman klişe olarak nitelendirilen parolalar oluşturmamaya da özen göstermelisiniz. Kendinizin ya da çocuğunuzun doğum tarihi gibi basit parolalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Üst düzey güvenilir bir şifre oluşturmak için rakam, büyük-küçük harflerden oluşan ve hatta özel karakterler içeren şifreler oluşturmaya özen göstermelisiniz.

Fidye Yazılımları

Son yıllarda sayısı giderek artan ve fidye yazılımları olarak adlandırılan yazılımlara da dikkat etmelisiniz. Yem olarak internet üzerinden yüksek bedelli sahte bir fatura yollayan bu yazılımlar kullanıcıların paniğe kapılmasını sağlıyor. Panik haline giren kullanıcılar ekte yer alan dosyayı açtığı an o dosyanın içerisinde yer alan makro dosya yüzünden bilgisayarının kontrolünü de karşı tarafa vermiş oluyor. 

Bu yazılımı çalıştırdığınız zaman antivirüs programlarınız da devre dışı kalabiliyor. Bütün şifrelerinizi öğrenen kişiler aynı zamanda yazışmalarınızı da takip ediyorlar. Bütün verilerinizi paket haline getiren kötü niyetli kişiler daha sonra para karşılığında verilerinizi silebileceklerini ve bilgisayarınızın kilidini açabileceklerini sizlere söylüyorlar. Bu sebeple, bilmediğiniz hiçbir dosyayı açmamanız gerekiyor.