icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD, sabit disk olarak bilinen veri depolama birimine SDD yani Katı Hal Sürücüsü denir. Yarı iletken cihaz belleğini kullanan bir sürücüyü (depolama alanı) ifade eder. HDD'ler uzun yıllardır büyük miktarda veri depolamak için bir ortam olarak kullanılmaktadır, ancak son yıllarda SSD'lerin kapasitesi daha büyük hale geldi ve hızla yaygınlaşıyor. SSD'ler, HDD'ler ile tamamen aynı şekilde kullanılır bazı avantajlara sahiptirler.

SSD'nin Faydaları

SSD’nin en büyük avantajı, darbeye karşı güçlüdür, daha az ısı üretir ve daha az güç tüketir. Çok hızlı okuma ve yazmanın yanı sıra çalışma esnasında sessizdir, HDD'den daha küçük ve daha hafif PC'lerin minyatürleştirilmesine çeşitli şekiller katkıda bulunur. Bir SSD ile dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda hız ve veri saklama kapasitesi artırılabilir.

SSD'nin Ömrü Var Mı?

SSD'nin aktarım hızı, HDD'ye kıyasla çok hızlıdır. SSD'nin hızlı aktarım hızının ana nedeni, mekanik gecikme olmamasıdır. HDD'ler kaçınılmaz olarak kafayı hedef ize hareket ettirmek için "arama süresi" onlarca milisaniye ila yüzlerce milisaniye ve hedef sektör o yola ulaşana kadar beklemek için "dönüş bekleme" süresi gerektirir. Bu, SSD ile HDD arasındaki hız farkını hissetmenize neden olan ana nedenlerden biridir. Bu kadar yüksek hızlı verileri aktarabilen SSD'lerin "yeniden yazma ömrü" vardır.

SSD'lerde kullanılan "flash belleğe" verileri kaydeden en küçük birim hücre olarak adlandırılır ve bu hücre yavaş yavaş bozulur. Genel bir "NAND flash bellek" durumunda, hücre yaklaşık 1.000 ila 10.000 kez yazıp sildikten sonra ömrünün sonuna ulaşır. Her gün büyük miktarda veriyi sık sık yeniden yazıyorsanız HDD'yi seçin.

SSD Ve HDD Arasındaki Fark

SSD'ler, HDD'lerden çok daha hızlıdır, ancak kapasiteleri daha küçüktür, bu nedenle, okuma / yazma hızını artırmak ve fotoğraf ve video gibi büyük miktarda veriyi disk üzerinde HDD'lere kaydetmek isteyen işletim sistemi için SSD'leri kullanabilirsiniz. Kaydedilmiş TV programlarını HDD'ye kaydederseniz, bunları yüksek maliyet performansı ile verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. SSD bilgi depolar hareketli parçalarının olmayışı HDD ile arasındaki farklardan biridir. 

SSD ve HDD'nin birbirlerinin zayıflıklarını telafi eden bir ilişki içinde olduğu söylenebilir. Geçmişte, diskler HDD dâhili depolamanın ana akımıydı. HDD'ler verileri dönen diskler üzerinde depolarken, SSD diskler aslında bir nevi USB bellek şeklindedir. SSD hard disklerin eski nesil hard disklere göre bir diğer üstünlüğü de hareketli parça barındırmamasıdır. Özellikleri bilir ve amaca göre kullanırsanız, PC hayatınız daha keyifli geçecektir. 

SDD'nin Hızı

İki sistemin; işletim sistemi, yüklenen sürücüler, kullanılan uygulamalar, işlemcinin hızı ve yapılandırması ve diğer faktörlerden etkilenen tam olarak aynı performansa sahip olmamasıdır. Örneğin, rastgele okuma performansını karşılaştırırken, SSD'ler yüksek performanslı HDD'lerden 200 kat daha hızlıdır.

Özellikle SSD'ler, sabit sürücü fiziksel sınırlamalarına karşı bağışık olma avantajına sahiptir. HDD tablası, CD gibi dairesel bir tasarıma sahiptir ve dairenin merkezinde kaydedilen verilere erişim, dış çevredeki verilere erişimden daha yavaştır. SSD'ler, sürücü genelinde tek tip erişim süresi sağlar. HDD performansı, veri parçalanmasından etkilenir, ancak SSD'ler, veriler sürekli olarak kaydedilmese bile performansı önemli ölçüde etkilemez. 

SSD Arıza Oranı

SSD, geleneksel sabit disklere göre darbelere karşı daha dirençli ve fiziksel hasara daha az duyarlı olan bir depolama ortamıdır.

Öte yandan, mantıksal arızalara eğilimli bir depolama ortamıdır. Bunun bir numaralı nedeni, yazma sayısının üst sınırının olmasıdır. SSD kullanmaya devam ederseniz, kesinlikle maksimum yazma sayısına ulaşacaksınız. Üst sınır aşılırsa, aniden bir arıza meydana gelir ve veriler bilgisayardaki ekrandan kaybolur. Ayrıca SSD, birden çok bellek yongasının birleşiminden oluşur ve birden çok bellek yongasından birinde bile bir hata oluşursa, SSD'deki tüm veriler görünmeyebilir.

SSD – Veri Kurtarma

SSD hassas bir cihaz olduğundan kurtarılması zordur ve ileri teknoloji ve ekipman gerektirir. Yanlış eylemler, veri kurtarma oranını önemli ölçüde azaltacaktır. Veri kurtarma genellikle insan yaralanması veya hastalığıyla karşılaştırılır. Yaralı veya hasta bir kişiyi dikkatsizce tedavi ettiğiniz gibi, semptomlar kötüleşecek ve SSD'yi yanlış kullanırsanız, durum kötüleşecek ve iyileşmesi zor olacaktır.

Orijinal teknolojimiz olan "aşınma seviyelendirme analizi teknolojisi", depolama elemanının erken bozulmasını önlemek için, verileri aynı alanda yoğunlaştırmamak için ortalama olarak dağıtan ve kayıt eden işleme ve az miktarda veri yazılsa bile tüm blok ilk bakışta şifrelenir. Veri analizi için denetleyici algoritmasını kullanan, bilginin ona benzemesini sağlayan veya tüm yazmayı gerçekleştirmek için bloğu ters çeviren bu süreç, bir veri kurtarma teknolojisidir.

Veri kurtarma ve başarının anahtarı, ilk uygun eylemde yatmaktadır.

SSD arızalarının birçok farklı nedeni vardır.

Böyle bir durumda, içerideki verileri almak ve kurtarmak için özel bilgi ve ortam gereklidir. Yeniden başlatma, enerji verme ve kurtarma işleminin başarısız olması arızaya neden olabilir ve son derece tehlikelidir. Çoğu durumda mantıksal bir başarısızlıktan kaynaklanır, aslında kurtarma oranı açısından sektörde zor bir kategoridir. Gold Data olarak size "Veri Kurtarma Hizmeti" SSD verilerinin kurtarılmasında uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Diğer firmalar tarafından imkânsız olarak teşhis edilen SSD yeni birçok üretici tarafından satıldığı için SSD kurtarma üzerine çalışma deneyimi çok önemli bir faktördür. Pek çok şirket, denetleyici kusurlarından kaynaklanan arızalar için kurtarma çalışmalarını hedeflemez, bu nedenle lütfen hemen Gold Data "Veri Kurtarma Hizmeti" ile iletişime geçin.

Yanlışlıkla formatlanan SSD formatlansa bile verilerin kurtarılma olasılığı vardır. Bu durumda, verileri okumayın veya yazmayın, kullanmayı hemen durdurun, gücü kapalı bırakın ve bizi "Veri Kurtarma Hizmeti" nden yardım alın.

SD ile RAID'e kaydedilen verilere SSD ile erişilemeyen SSD'li RAID durumunda, temelde normal RAID gibi, SSD'nin kendisinin arıza seviyesine ve RAID konfigürasyonundaki hasarın derecesine bağlı olarak zorluk seviyesi değişir. Öncelikle, teşhis konarak iyileşmeye kadar olan gün sayısı ve ücreti hakkında sizi bilgilendireceğiz, bu yüzden lütfen bizimle iletişime geçin.

Harici SSD artık bilgisayardan görülemiyor harici SSD'nin tanınmadığının belirtisi, hatalı bir denetleyiciden veya hatalı bir bellenimden kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle lütfen önce telefonla bizimle iletişime geçin veya bir teşhis için başvurun. Office dosyalarını ve görüntülerini almak istediğiniz verilerin aniden gücün açılmadığı ve SSD'nin tanımlanamadığına dair belirtiler SSD'lerde sık görülen sorunlardır. Genellikle nedenleri dosya bilgilerinin bozulması, flash bellek ve denetleyici arızalarıdır. Bu nedenle bir kez tanılama yapmanız gerekir.

Yukarıdaki yaygın semptomlara ek olarak, Gold Data "Veri Kurtarma Servisi" tüm semptomları destekler. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa ayrıca bilgisayarınız bir dosya yönetimi alanı arızası, kötü amaçlı yazılım veya virüs bulaşması nedeniyle çökse bile, Gold Data veri kurtarma hizmetinden fiyat teklifi almak iyi bir fikirdir.