icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

SSD’ler, hard disklerde yer alan mekanik parçalara sahip olmadıkları için gecikme süreleri minimum seviyededir. Hard disk çalışırken, motorun diski döndürebilmesi için disk üzerinden verilerin okunarak yazılması, gelişi güzel okuma ve yazma hızlarını negatif etkilediği için yavaşlık yaşanmaktadır. SSD kullanımında ise rastgele okuma ve yazma hızları fazlasıyla yüksektir. Veriler elektriksel şekilde depolanması gereken noktaya doğru direkt olarak gönderilir.

Motor ve okuyucu kafa gibi hard disklerde yer alan aksamlar SSD’lerde yer almadığı için SSD çalışırken onun çalıştığını asla hissetmezsiniz. Sessiz bir şekilde çalışan SSD’ler aynı zamanda bu özelliği sayesinde daha da az güç tüketimine gereksinim duyarlar.

ssd disk avantajları

Sarsıntılara Karşı Dayanıklı

Sarsıntılar ve fiziksel basınçlara karşı da SSD’ler hard disklere göre daha avantajlılardır. SSD’lerde mekanik aksamlar yer almadığı için ufak sarsıntılarda hard diskler gibi bozularak verilerinizi tehlikeye atmazlar. Bu sebeple SSD kullanımı hard disklere göre daha güvenilir diyebiliriz.

SSD kullanan sistemler, hard disk kullanan sistemlere göre neredeyse 2 katından daha fazla hızlı açılırlar. Diğer bir deyişle sisteminizin açılma hızı minimum seviyelere iner. Böylelikle sistemlerinizin Power tuşuna bastığınız andan sonra geçen birkaç saniye sonra sisteminiz açılmış olur.

Ayrıca sistemlerde yüklü olan oyun ve programların açılma süreleri de hard disklere göre SSD’lerde daha kısa sürmektedir. Açılış süreleri ile birlikte bu tür yazılımların kurulum ve yükleme kısımları da hard disklere göre daha hızlı gerçekleşmektedir.

ODIN ve ZEPTO Uzantılı Dosyaları Kurtarmak adlı yazımızda bu dosya türlerinin kurtarılması hakkında ufak sırlarımızı sizlerle paylaştık.


RASTGELE