icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Artık e-mail hesabınızı her açtığınızda çok sayıda spam mesajı görmekten sıkıldıysanız öncelikle spam nedir sorusunun yanıtına dair bilgi edinmeniz gerekir. Spam, en basit şekliyle sizin isteğiniz olmadan gönderilen ve genellikle reklam içerikli olan e-maillerdir. Elbette bu reklam içerikli alışılmış olan içeriklerden çok daha farklı olabiliyor. Kolay zengin olma, güvenilir olmayan ürünlerin tanıtımı, yasal olmayan bazı servislerin duyurulması gibi içeriklere sahip olan bu e-mailler, virüs de içerebiliyor.

İki tür spam bulunuyor. Bunların ilki e-mail ile gönderiliyor ve bireysel internet kullanıcılarını hedef alıyor. Bu spamlar internette çeşitli sitelerin arama motorlarında taranması, online tartışma gruplarına ait olan üye listelerinin çalınması gibi şekillerde e-posta hesaplarına ulaşılıp gönderilmesi şekliyle ulaşıyor.

Diğer spam çeşidi ise aynı anda binlerce e-mail hesabına gönderilen ve içeriği genellikle reklam olmayan e-posta mesajlarıdır. Bir siyasi görüşün propagandasını yapmak, bir görüşü yaymak ya da kamu oyu oluşturmak gibi hedeflerle hazırlanıyor. E-mail kullanıcılarının konuya dair merak ettiği hususlardan biri de “neden benim e-mail hesabım” sorusu oluyor.

Neden Spam E-Postası Alıyorsunuz?

İnternet kullanıcıları çeşitli sitelere üye olmak ya da bir ürün satın almak için dahi e-posta hesaplarını kullanmak zorunda kalıyor. Bu üye listeleri ya da sanal ağda kullanılan e-posta hesapları, spam hazırlayan firmalar tarafından çalınabiliyor. Eğer çok sayıda spam alıyorsanız, mutlaka yakın zamanda bir reklam içeriğine tıklamışsınız demektir. Çünkü bu durumda reklama açık bir profil sergiliyorsunuz ve spam gönderen şirketler de size daha fazla sayıda e-posta gönderiyor.

Bazen bilgisayara bulaşan virüsler de e-mail listenizde olan hesaplara mesajlar gönderebiliyor. Sizin, herhangi bir e-mail hesabında kayıtlı olmanız, çok sayıda spam mesajı almanıza sebebiyet verebilir. 

Dijital fotoğraflar ile ilgili hazırladığımız bir önceki yazımız olan dijital fotoğraflar uzun yıllar nasıl saklanır yazımızda dijital fotoğrafların depolanması ile ilgili ipuçlarını da sizlere verdik.