icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Raid 1 veri sistemi, aynı verilerin iki farklı sabit diskte depolanmasıdır. Kullanılan disklerden bir tanesinin hata verdiği durumlarda, diğer disk üzerindeki aynı veriler sisteminizin performansını ve verilerin uyumunu bozmadan harekete geçerek tekrar kullanıma sunar. İki farklı disk sürücüsü tek bir SCSI kanalı ile hareket ederek birbirlerine yansıtma yaparlar. Bu sisteme ise “Disk Yansıtma” adı verilmektedir.

Diskteki sürücüler eğer farklı bir SCSI kanalına bağlanıyorsa, bu duruma “Disk Çoğaltma” adı verilmektedir. Disk çoğaltma aynı zamanda ekstra güvenlik de sağlar. Raid 1, verilerin güvenliğinin sağlanması ve işlevselliğinin yükseltilmesi için en pratik ve hızlı çözümlerden birisidir.

raid

Raid 1 Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Raid 1 veri kurtarma yapabilmeniz için iki farklı diske ihtiyacınız vardır. Verileri bir diske kopyalarken aynı anda bu verilerin bir kopyasını da diğer diske kaydetmeniz gereklidir. Böylelikle eğer sistem çökerse bilgilerinizin kopyası elinizde olduğu için güvenliğinizi sağlamış olursunuz.

Raid veri kurtarma işleminde amaç verilerinizin zarar görmeden geriye getirilmesidir. Fakat bazı durumlarda uygulayacağınız yöntemler verilerinizin geriye dönüşü olmadan silinmesine yol açabilir. Bu sebeple bu işlemleri profesyonel destek alarak yaptırmanız sizin için her zaman daha yararlı olacaktır.

Veri kurtarma yapıldıktan sonra hız artışı elde edeceğiniz yönde yapılan yorumlar asılsızdır. Bilgileriniz aynı anda iki farklı diske kopyalandığı için hızınızda herhangi bir artış gözlemleyemezsiniz.

Veri transferlerini detaylı bir şekilde incelediğimiz bir önceki yazımız olan veri transferi yazımıza da göz atmayı ihmal etmeyin!