icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternet erişimlerinin yaygınlaşması ve bant genişliğinin giderek yükselmesi ile birlikte artık veri depolama alışkanlıklarımız da değişmeye başlıyor. Eskiden CD/DVD ve Flash bellekler ile hallettiğimiz veri depolama konusu artık online ortamlardaki platformlar sayesinde gerçekleşebiliyor. Bu platformlar arasında öne çıkan kaynaklara birlikte göz atalım.

online veri depolama

  1. SkyDrive

Windows Live ile birlikte kullanabileceğiniz ve 25 GB depolama alanına sahip olan SkyDrive internet üzerinden depoladığınız verilerinize ulaşabilmenizi sağlıyor. Dosyalarınızı dilerseniz SkyDrive üzerinden kullanıcılar ile de paylaşabilirsiniz.

  1. Google Drive

Gmail hesabı aldığınız zaman size sunulan hizmetler arasında yer alan Google Drive hizmeti, internete erişebildiğiniz her yerden verilerinize ulaşabilmenizi sağlıyor. Gmail hesabınızdaki eklentileri ve içerikleri de depolayabileceğiniz Google Drive veri depolama alanınız aynı zamanda kullanıcılara da dosya paylaşmanıza imkan sağlıyor. Kolay kullanılabilen arayüzü ise Google Drive’ın pek çok kişi tarafından tercih edilmesini sağlıyor.

  1. DropBox

Küçük bir yazılım üzerinden internet ortamında verilerinizi yedekleme imkanı sağlayan DropBox, üye olduğunuz takdirde ücretsiz olarak sizlere 2 GB depolama alanı sunuyor. DropBox’ın 2 GB alanından yararlanabilmek için yazılımı indirerek yeni bir üyelik almanız yeterli oluyor. Yazılım tabanlı olduğu için bilgisayarınıza takmış olduğunuz CD/DVD ve Flash bellekleri de depolayabilmenizi sağlayan DropBox’ın kullanımı ise oldukça basit. Üyelik işlemlerinizi tamamladıktan sonra USB belleğinize dosya gönderir gibi dosyalarınızı DropBox arayüzüne bırakıyorsunuz ve işlem tamamlanıyor.

Disklerde depolama işlemi yaparken disklerin verileri nasıl depoladığı ile ilgili teknik yazımızı veriler disklerde nasıl depolanıyor yazımızda sizler için kaleme aldık.


RASTGELE