icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Silinen dosyalar dijitalleşen dünyamızda en büyük sorunlardan bir tanesi haline gelmiştir. Neredeyse tüm verilerimiz dijital ortam olan bilgisayarlarımızda, taşınabilir disklerimizde ya da bulut gibi hesaplarda bulunmaktadır. Silinen dosyaların kaybı birçok kullanıcı için geri dönülmez zararlara neden olabilmektedir. 

Silinmemesi gereken hayati bilgilere örnek verecek olursak; bir üniversite ya da yüksek lisans öğrencisinin bitime tezi, yakınlarla ya da çocuklarınızın saklamak istediğiniz fotoğraflarınız veya yıllardır büyük özenle biriktirdiğiniz fotoğraflar olabilmektedir. Silinen dosyaları aşağıdaki adımları kullanarak geri getirebilirsiniz fakat bu işlemler sırasında büyük özen göstermeniz gerekmektedir. Bu işte uzman, profesyonel kişilerden yardım almanız silinen dosyalarınızı geri getirmenin garanti bir yolu olacaktır. Silinen dosyalarınızı geri getirmek için sitemizden kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Silinen Dosyaları Geri Getirme İşlemi Nedir?

Video prodüksiyon işleri ile uğraşıyorsanız video projeleriniz ve videolarınızda kullanmakta olduğunuz önemli detaylar, yazarlıkla uğraşıyorsanız yazı arşiviniz bazı aksilikler ya da yanlışlıklarla silinebilmektedir. Artık sizin için önemli veriler silindiğinde üzülmenize gerek yoktur. Elbette verilerinizi kesinlikle kurtarabilmeniz mümkün demesek de verileriniz henüz gitmiş de sayılmamaktadır. Sitemizden uzman bir yardım ile veri kurtarma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Bu yazımızda, sizler için silinen dosyalarını geri getirme konusunu ele aldık. Silinen dosyaların nasıl geri getirebilirsiniz bundan bahsedeceğiz fakat söylediğimiz gibi önemli dosyalarınızı kesin olarak kurtarmak için sitemizden kolayca yardım alabilirsiniz. 

Başta virüsler olmak üzere, pek çok insan kaynaklı sorun bu verileri kaybetmenize neden olabilmektedir. Bu şekilde silinen dosyaları geri getirmek büyük önem taşımaktadır. Dosyalar bazen tamamen dalgınlıkla da silinebilmektedir. Emek vererek oluşturduğunuz ya da sadece saklamanız gereken dosyaların nasıl kurtarılabileceğiniz sizler için ele alacağız. 

Dosyalar Aslında Tamamen Kaybolmuyor

Dosyalarınız silindiğinde üzülmeyin, çünkü sabit disklerin çalışma yöntemi probleminize çözüm olabilmektedir. Aslında bu verileri bilgisayarınızdan kaldırmıyorsunuz, yalnızca hard diskinizdeki küçük bir işlemle o verileri tekrar yazılabilir hale getirmekte. Örneğin, kasetlerin üzerinde bulunan yeni şarkıyı kayıt etmek gibi, sabit diskinizde eski verilerin üzerine yeni dosyalar yazılmaktadır.

Veri kurtarma programları da, diskinizin temel emirleri üzerinde biraz oynama yaparak eski dosyalarınızı geri getirebilmektedir. Bazı durumlarda ise bu kurtuluş ihtimaller dahilinde eski verilerinizi ölümden döndürebilmekte. Bu işlemi bizden yardım alarak kolaylıkla halledebilirsiniz. 

Yedeği Olmayan Klasörleri ve Dosyaları Nasıl Geri Getirebilirsiniz?

Yedeği olmayan klasörlerinizi geri getirmek için uzman bir yardım almanız çok iyi olacaktır. Pek çok kişi bilgisayarlarını Windows 10’a yükselttikten sonra dosya ve klasörlerini kaybettiklerinden şikayet edinmektedir. Sebep bunun haricinde ne olursa olsun pek çok dosya yanlışlıkla silinebilmektedir. Geri dönüşüm kutusuna gitmeyen tamamen silinen bu dosyaları kurtarmak için ne yapılmalıdır? Aşağıdaki yöntemleri deneyerek dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Fakat bunun için Gold Data firmamızdan yardım almanız daha sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Windows 10/7’de Dosyaları Önceki Sürümlerle Geri Getirme

Masaüstünüzden bir dosya ve klasörlerin silindiğinde veya masaüstü dosyalarınızı başka bir nedenden kaybettiğinizde önceki sürümüyle geri yükleyebilirsiniz. Hiçbir veri kurtarma programı kullanmadan önceki sürümden geri getirme için aşağıdaki adımları izlemeyi deneyebilirsiniz. Silinen dosyalarınızı kurtarmak için bu yöntemi ilk olarak kullanabilirsiniz. 

  • Masaüstünüzde yeni bir klasör oluşturarak silinen klasörünüzün adı ile aynı adı verin

  • Klasörü seçin, sağa tıklayarak özellikler>önceki sürümler bölümüne gidin. Windows sildiğiniz ya da kaybolan dosya ve klasörlerinizi önceki sürümü ile arayacaktır. 

  • Sonuncuyu seçerek masaüstünden silinen dosyalarınızı geri getirmek için geri yükleme butonuna tıklayarak kurtarmayı deneyebilirsiniz. 

Windows 10/7 Veri Kurtarma Programı ile Masaüstü Dosyalarını Geri Yükleme

Yukarda bahsettiğimiz masaüstü dosyalarını geri getirme özelliği oldukça kolay gözükse de bazı zor yönleri bulunmaktadır. Anlatılardan fark edeceğiniz üzere önce silinen dosyayı ya da klasörün adını hatırlamak oldukça zor olabilmektedir. Dosyalarınız başka isimlerde olabilmektedir. Bunun için uzman ekibimizden yardım alarak dosyalarınızı kurutabilirsiniz. 

Windows 10/8/7 üzerinde silinen klasörleri önceki sürümlerinden geri getiremezseniz bir diğer seçenek olan üçüncü parti Windows veri kurtarma programını kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu program de verileri kurtarmaya yardımcı olmaktadır. 

EaseUS Data Recovery Wizard Kullanarak Silinen Dosyaları Kurtarma 

Silinen dosyaları kurtarma işlemini gerçekleştirmek için üçüncü parti yazılımlar yardımcı olabilir. Burada karşılaşılan yazılımlardan bir tanesi EaseUS Data Revovery Wizard kullanımıdır. On yılı aşkın süredir pazarlarda hizmet veren kurtarma aracını silinen dosyalarınızı kurtarmak için deneyebilirsiniz. EaseUS Data Recovery Wizard, fiziksel ve sabit sürücünün her bir depolama birimini tarama amacı ile gelişmiş bir algoritma teknolojisi kullanmaktadır. EaseUS Data Recovery Wizard programını bilgisayarınıza indirebilirsiniz. 

Silinen dosyaları kurtarma

Bu kurtarma sihirbazı, bilgisayarınızın sabit diskine harici olarak bağlanan USB flash sürücünüzdeki ya da microSD kartınızdaki silinmiş dosyaları taramaktadır. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz. 

  • Adım 1: Bir konum belirtin. Taranmasını istediğiniz konumu belirledikten sonra “Scan” butonuna sağ tıklayın.

  • Adım 2: Tüm depolama aygıtlarını taramalısınız. EaseUS dosya kurtarma yazılımının kayıp verileri arayıp bulabilmesi için bu işlem kritik bir adımdır. Taramanın sonucunda “Deleted Files” isimli bir tarama sonucu ile otomatik olarak karşılaşacaksınız. Silinen tüm dosya ya da klasörlerin tutulduğu yer burasıdır. 

  • Adım 3: Dosyalarınızı ön izleyerek kurtarın. “Deleted Files” bölümünde kurtarmak istediğiniz dosyaları belirlemesiniz. Bu işlem için “Filter” seçeneğini de kullanmayı deneyebilirsiniz. Verilere çift tıklama ile ön izlemeyi görebilirsiniz.

Bu yöntem de kurtarma seçenekleri arasında oldukça popülerdir. Fakat bazı durumlarda işler ters gidebilmektedir. Riske atmamak adına Gold Data olarak silinen dosyalarınızı kurtarmak için sizlerleyiz. 

Piriform Recuva Yardımı ile Silinen Dosyaları Geri Getirme

Silinen dosya kurtarma işleminin bir diğer yöntemi de Piriform’un Recuva uygulamasını kullanmaktır. Uygulamanın ücretsiz sürümü bulunsa da bu sürümünün yetenekleri oldukça sınırlandırılmış durumdadır. Verileriniz çok önem taşıyorsa uygulamanın profesyonel sürümünü satın alabilirsiniz. Bu sürüm verilerinizi geri yükleyebilir. Fakat her ihtimale karşı bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Kurulum 

Pek çok ufak program aksine Recuva’da Türkçe dil desteği de bulunmaktadır. Kurulum esnasında istediğiniz dili seçebilirsiniz. Bir sonraki adımda ise klasik olan yazılımı hangi diske kurmak istediğiniz sorusunu sizlere yöneltiyor. Recuva’nın daha yüksek performanslı çalışması için Windows’un yüklü olduğu sürücüye kurmanız daha iyi olacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra ise, antivirüs programlarını anduran ufak bir tarama ile silinen verilerinize göz atabilirsiniz. 

Recuva Sihirbazı isimli bu programda taramanın yüksek performanslı çalışmasını istiyorsanız esas aradığınız dosyanın içeriğini karşınıza gelecek olan ekranda işaretlemelisiniz. Örneğin sadece silinen Resim’leri tara derseniz program bu konu için daha başarılı bir tarama oluşturacaktır. 

Recuva Sihirbazı Nasıl Kullanılmalıdır?

Belirli bir konu belirledikten sonra sihirbaz, sizlere daha iyi sonuçlar sunmak adına hangi kayıt alanı üzerinde tarama yapmak istediğinizi sormaktadır. Bu ekranda, USB ve medya kartları üzerinde tarama, sadece belgelerim klasörünü hedefle, sadece şu klasörde araştırma yap ve geri dönüşüm kutusunu ara seçenekleri bulunmaktadır. Geri yükle tuşunu kullanarak verilerinizi kurtarabilirsiniz. 

Dosyanın nerede silindiğini doğru şekilde belirtmeniz bu konuda önem taşımaktadır.  Eğer kaybolan dosyanın yerinden emin değilseniz yerini bilmediğinizi belirten şıkkı işaretlemelisiniz. Bu tüm seçenekler gözünüzü korkuttuysa sitemizden yardım için detaylı bilgi alabilirsiniz. Dosyaları bulmayla uğraşmadan verilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.


RASTGELE