icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

Biri kaybı çok sayıda kişinin başına gelen ve hiç istenmeyen durumlardan biridir. Pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen veri kaybı  sadece bilgisayarlarda değil hard disklerde, usb belleklerde, fotoğraf makinalarında,  kısacası neredeyse tüm teknolojik aygıtlarda ve cihazlarda yaşanabiliyor. Özellikle hard diskler ve usb bellekler veri taşımak amacıyla da kullanıldığı için veri kaybı daha sık yaşanabiliyor.

Bu durumda akıllara gelen ortak soru kaybettiğimiz veriler için ne yapmamız gerekiyor  oluyor. Veri kaybı durumunda yapılması gereken en akılcı hareket veri kurtarma firması ile iletişime geçmenizdir.  Çok sayıda kişi veri kurtarma firmalarından hizmet alması durumunda yüksek rakamlarla ödeme yapması gerektiğini düşünüyor. Oysa gayet makul fiyatların söz konusu olduğunu belirtebiliriz.

Veri Kaybı Durumunda Bilinçsiz Müdahaleden Kaçının

Şayet herhangi bir cihaz ya da aygıtla ilgili veri kaybı durumu yaşarsanız asla gelişigüzel müdahalede bulunmayın. İnternet ortamında beri kurtardığı iddia edilen çok sayıda farklı program bulunuyor. Ancak bu programların tamamının veri kurtarma için tasarlanmış olduğunu düşünmeyin. Ayrıca yazılımların güvenli olup olmadığını da bilmiyorsunuz.

Kaybolan verileri geri getirmeye çalışırken bilgisayarınıza virüs bulaşmasına sebebiyet verebilirsiniz.  Bu ve benzeri riskleri göze almak yerine en güvenilir yöntem olan veri kurtarma firmasını tercih etmeniz çok daha doğru olur. Böylelikle veri kaybı sorununa en kısa sürede müdahale edilebilir ve veriler kurtarılabilir. Bilinçsiz müdahaleler veri kurtarma çalışmalarını da sıkıntıya sokuyor.