icon
Türkiye'nin Her Yerinden 444 36 98

İnternet üzerinde işlem yaparken çoğu zaman kişisel bilgileri de kullanmak durumunda kalıyoruz. Özellikle bankacılık işlemleri, fatura ödeme işlemleri, alım-satım işlemleri, sosyal medya hesabı açma ve kullanma, ders notlarına ulaşma ve daha onlarca işlem için kişisel bilgilerin eksiksiz ve hatasız bir şekilde internet üzerinde kullanılmasına gereksinim duyuluyor. Ancak bu durum çeşitli riskleri de beraberinde getiriyor.

Günümüzde kişisel verilerin çalınmasına en uygun platform sanal ağdır. Bu nedenle tüm işlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirildiğinden, istisnasız tüm internet kullanıcılarının emin olması gerekiyor. Bu nedenle alınabilecek basit önlemleri ve dikkat etmeniz gereken birkaç hususu sizlerle paylaşıyoruz.

İnternette İşlem Yaparken Dikkat!

  •          Güvenilir olduğundan emin olmadan, herhangi bir site üzerinden işlem yapmayın. Casus yazılımlar en çok e-ticaret siteleri, online oyun siteleri ve film, video, müzik indirme sitelerine gizleniyor.
  •          Size e-posta ile gelen bir e-mail üzerinden linke tıklayarak siteye erişmek yerine, direk olarak site ismini tarayıcınızın link çubuğuna yaparak internet sitelerine erişin.
  •          Özellikle bankalardan gelen bildirimler ve e-postalar casus yazılımlar tarafından hazırlanıyor ve size gönderiliyor olabilir. Bu e-postalar içerisinde yer alan kişisel bilgilerinizi doldurabileceğiniz alanları kullanmayın. Direk banka sayfasını tarayıcı linkine yazarak banka web sitesine giriş yapın.
  •          İnternet kafelerden kurduğunuz internet bağlantılarında olabildiğince kişisel verilerinizi kullandığınız işlemleri yapmamaya çalışın.
  •          Herhangi bir ödeme yapmanız gerektiğinde emniyetli bağlantı linklerini (https:….) kullanın.
  •          Ödeme yaparken kişisel bilgilerinizi gireceğiniz alanları doldururken bilgisayarın klavyesi yerine ekranda açılan sanal klavyeyi kullanın.
  •          İnternetten ödeme yaptığınızda kredi kartınızın ekstresini mutlaka kontrol edin. Ödemenin yapılıp yapılmadığını, ödediğiniz miktardan daha fazla kesinti olup olmadığını gözden geçirin.
  •          Hiçbir bankanın hiçbir görevlisi, internet bankacılığı şifrenizi size sorma hakkına sahip değildir. Aldığınız bir telefon ya da e-mail ile banka görevlisinin size internet şifresini soruyor olması durumunda derhal bankanızı arayarak haberdar edin ve şifre bilginizi asla paylaşmayın. 
Flash belleklerin kullanımı ve güvenliği ile ilgili hazırladığımız flash belleği bilgisayardan doğru çıkarıyor musunuz yazımıza göz atmayı unutmayın!